Tło, REBIS

Aktualności

Niemcy Gościem Honorowym 8. Warszawskich Targów Książki!
Dom Wydawniczy REBIS publikuje nową powieść cenionego niemieckiego pisarza
Bernharda Schlinka Kobieta na schodach!

Gościem Honorowym tegorocznych Warszawskich Targów Książki są Niemcy.
Instytut Goethego oraz Frankfurckie Targi Książki, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przygotowali program pod hasłem
„Worte bewegen. Siła słów”, który prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji.
Z tej okazji REBIS wydał książkę Kobieta na schodach pióra wybitnego pisarza niemieckiego Bernharda Schlinka, znanego przede wszystkim z bestsellerowej powieści  Lektor (przetłumaczonej na 52 języki, zekranizowanej przez S. Daldry’ego,
z Kate Winslet, Davidem Krossem i Ralphem Fiennesem w rolach głównych).

Kobieta na schodach porusza temat miłości młodego, niedoświadczonego mężczyzny do femme fatale, która pozwala się pokochać, a następnie znika z jego życia, lecz nie da się jej zapomnieć. Miłość, a później zranienie są rodzajem inicjacji i mają wpływ na całe późniejsze życie mężczyzny.  Zarówno Lektor jak i Kobieta na schodach stawiają bolesne, niewygodne pytania, opowiadają jednak nie tylko o zranieniu, ale również o stawianiu czoła prawdzie i dialogu, przez co doskonale wpisują się w motto programu przygotowanego na tegoroczne Warszawskie Targi Książki.
W szczególny sposób „Worte bewegen. Siła słów” odnosi się do fabuły Lektora,
w którym słowa przeczytanych książek mają moc, by spowodować wewnętrzną przemianę człowieka. Z początku odgrywają ważną rolę w romansie Michaela Berga i wiele lat od niego starszej Hanny Schmitz, po latach jednak pozostaje tylko to – słowa różnych powieści, nagrywane dla Hanny na kasety. Kiedy bolesna prawda o przeszłości  kobiety, która pracowała jako strażniczka w Auschwitz, wychodzi na jaw – stają się niejako rozliczeniem, zarówno ratunkiem, jak i największą karą.

Schlink jest specjalistą od dyskusji: co oznacza być Niemcem, kiedy po zakończeniu II wojny światowej najtrudniejsze okazało się, jak zmierzyć się z poczuciem winy, pogodzić z przeszłością i na nowo odnaleźć tożsamość.

Bernhardt Schlink, profesor prawa, udowadnia w swoich powieściach, że nie istnieją czarno-białe podziały, ani proste uproszczone osądy. Jak powiedział autor Lektora: „Świat byłby zbyt piękny i prosty, gdyby przestępcy zawsze okazywali się potworami. To niemożliwe, żeby człowiek był wyłącznie dobry. Powinniśmy się cieszyć za każdym razem, kiedy uświadomimy sobie, że postąpiliśmy słusznie”.
Pytanie Hanny Schmitz zadane sędziemu mogłoby być również skierowane do każdego z czytelników: „A co pan by zrobił?”. Przyjęcie punktu widzenia Schlinka nie jest łatwe, a jednak w ten sposób jego powieści otwierają na dialog i zmuszają do tego, by wyjść ze stereotypu myślenia – a to doskonały dowód na siłę słów.