Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Historia ładu politycznego
Francis Fukuyama

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

CHWILOWO NIEDOSTĘPNE

Szczegóły

Seria:
Nowe Horyzonty
Przekład:
Norbert Radomski
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
ORIGINS OF POLITICAL ORDER vol 1
ISBN:
978-83-7510-723-4
Wydanie:
1 (2012)
Data premiery tego wydania:
2012-05-15
Liczba stron:
640
Format:
150 x 225

Opis książki

Przekrojowy rys procesu kształtowania się współczesnych instytucji politycznych

 

Niemal wszystkie społeczeństwa ludzkie miały niegdyś organizację plemienną, z czasem jednak większość z nich wypracowała nowe instytucje polityczne, takie jak scentralizowane państwo zdolne do utrzymania pokoju, oraz jednolite prawa obowiązujące wszystkich obywateli. Niektóre poszły o krok dalej, tworząc rządy odpowiedzialne przed swoimi wyborcami. Traktujemy te instytucje jako oczywiste, a jednak są one nieobecne w wielu dzisiejszych krajach rozwijających się — co nierzadko ma fatalne konsekwencje dla reszty świata.

Francis Fukuyama, autor bestsellerów Koniec historii, Ostatni człowiek i Budowanie państwa, oraz jeden z najważniejszych myślicieli politycznych naszych czasów, w pierwszym z dwóch tomów Historii ładu politycznego przedstawia rozwój polityczny od czasów przedludzkich do przedednia rewolucji francuskiej i amerykańskiej. Omawia hordę pierwotną i poprzez społeczeństwa plemienne przechodzi do początków państwa i dalej rządów prawa oraz odpowiedzialności politycznej. W drugim tomie doprowadzi te rozważania do czasów współczesnych.

Korzystając ze zdobyczy licznych dziedzin nauki — historii, biologii ewolucyjnej, archeologii i ekonomii — Fukuyama stworzył błyskotliwe, prowokacyjne dzieło, oferujące świeże spojrzenie na kształtowanie się demokracji i stawiające istotne pytania na temat charakteru polityki oraz jej niedociągnięć.

Fukuyama podróżuje przez Chiny, Indie, świat islamu i różne regiony Europy, poszukując źródeł i składników ładu politycznego. I choć interesuje go przede wszystkim całokształt spraw, ma niezwykle celne oko, jeśli chodzi o wychwytywanie frapujących niuansów. Książki traktujące o teoriach politycznych bardzo rzadko są ekscytujące – ta jest. - „The Economist”
Choć z jego tezami można zgadzać się lub nie, Fukuyama wprowadził do rozważań o polityce poważną filozofię, nadając im przez to nową jakość. - Mackubin Thomas Owens, „The Washington Times”

Francis Fukuyama jest profesorem w Instytucie Badań Międzynarodowych Uniwersytetu Stanforda. Wykładał na uniwersytetach Johnsa Hopkinsa i George’a Masona, był ekspertem od ZSRR w RAND Corporation i zastępcą dyrektora Zespołu Planowania Politycznego w Departamencie Stanu. Autor m.in. książek: Koniec historii i ostatni człowiek, Budowanie państwa (REBIS 2005), Ameryka na rozdrożu (REBIS 2006), Historia ładu politycznego (REBIS 2012), Ład polityczny i polityczny regres (REBIS 2015), Tożsamość (REBIS 2018). Mieszka z rodziną w Kalifornii.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)