Tło, REBIS

Aktualności

Premiera filmu „Blade runner 2049” 6 października!

Tagi:

Już 6 października na ekranach kin będzie można oglądać film „Blade runner 2049” w reżyserii Denisa Villeneuve. To kontynuacja kultowego filmu Ridleya Scotta „Łowca androidów” z 1982 roku, który powstał na podstawie książki Philipa K. Dicka „Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”!

Kontynuacja filmu, który stał się już klasyką kina zawsze jest ryzykowna, jednak pierwsze recenzje brzmią entuzjastycznie. Wygląda na to, że powstał kolejny wart obejrzenia film zainspirowany wyjątkowym klimatem powieści Dicka oraz pytaniami o współczucie i człowieczeństwo. Artur Cichmiński pisze w recenzji dla OnetFilm:

Idąc tropem pierwszego filmu, jak samej i twórczości Philipa K. Dicka, również Villeneuve próbuje diagnozować i szukać odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jesteśmy ludźmi? Jak i to, czym jest życie, kto ma prawo o nim decydować? Czy życie równa się dusza? A może samoświadomość jest źródłem życia, a na pewno jego kwintesencją? Starając się dotykać tych wszystkich kwestii kanadyjski reżyser dokonuje mistrzowskiego kolażu kina rozrywkowego z autorskim, artystycznym ujęciem filmowej materii.

Przy okazji premiery filmu zapraszamy do zapoznania się z powieściami Philipa Dicka – tymi, które na stałe weszły do kanonu literatury science fiction (jak np. Ubik czy Człowiek z Wysokiego Zamku), ale i tymi nieco mniej znanymi, choć nie mniej oryginalnymi, polecamy także słuchowisko „Blade runner” ze wspaniałą obsadą (Robert Więckiewicz, Anna Dereszowska, Andrzej Chyra, Krzysztof Materna, Agata Kulesza i wielu innych).