Tło, REBIS

O nas

Trudno określić jednoznacznie, czy miniony rok był dobry czy zły dla REBISU.

Z jednej strony tradycyjnie sporo nagród i wyróżnień, na przykład tytuł KSIĄŻKI ROKU przyznany przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej w kategorii HISTORIA (to już piętnasty tytuł Książki Roku przyznany przez ten periodyk naszemu wydawnictwu) czy też duże zainteresowanie czytelników i gorące dyskusje wokół dwóch kolejnych książek Piotra Zychowicza (szczególnie wokół Skaz na pancerzach), a z drugiej strony odejście na zawsze niektórych naszych autorów, choćby Amosa Oza, Wiesława Adamczyka czy Tadeusza Kisielewskiego.

Miejmy nadzieję, że rok 2019 przyniesie same radosne wydarzenia. A wśród nich będą oczywiście premiery książek naszych autorów, zarówno tych, którzy publikują u nas od dawna, jak i debiutantów.

W literaturze pięknej zapowiadamy wydanie jesienią nowych powieści dwóch naszych gwiazd: Elizabeth Gilbert i Jonathana Carrolla, a już w kwietniu znakomita powieść Manuela Vilasa Ordesa – Książka Roku 2018 w Hiszpanii.

Tradycyjnie wiele nowości w thrillerze – choćby powieści Bernarda Miniera, Robina Cooka, Monsa Kallentofta czy Tima Willocksa.

W fantastyce wreszcie start nowej serii klasyki z wielkimi nazwiskami Daniela Keyesa, Arthura C. Clarke’a, Roberta A. Heinleina i Rogera Zelaznego – na początek. Warto też wspomnieć o powieściach najpopularniejszego w ostatnich latach fantastycznego autora fantastyki – Cixina Liu.

W serii biograficznej polecamy szczególnie Pustynnego snajpera Eda Nasha z jednej strony, a z drugiej książkę o angielskiej Premier League pt. Klub.

Tradycyjnie wiele nowego w naszej ofercie historycznej – jest o imperium Aleksandra Wielkiego, o templariuszach, o dziejach muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim i o Bizancjum, ale i o czasach współczesnych – już na początku lipca nowa praca Piotra Zychowicza (temat? wszystko w swoim czasie…), a jesienią nowa książka Andrew Nagorskiego (1941 – rok, w którym Niemcy przegrały wojnę).

Już w marcu duże zainteresowanie wywołała praca o Enigmie pt. X, Y, Z Dermota Turinga, który odwiedził też po raz wtóry Polskę.

Z problemami czasów nieco bardziej współczesnych zapoznamy się m.in. dzięki Życiu mafii Federica Varesego i Pustyni i morzu Michaela Scotta Moore’a (wspomnienia z prawie trzyletniej niewoli u somalijskich piratów).

Mnóstwo nowego także w dziale psychologicznym: dla menedżerów, dla par, dla rodziców, dla nastolatków, dla wszystkich, którzy chcą i potrzebują pomocy w relacjach międzyludzkich.

Po raz pierwszy u nas dobrze znana polskim czytelnikom znakomita Katarzyna Miller, która wraz z Andrzejem Gryżewskim przygotowała książkę Jak być parą i nie zwariować?

Na koniec roku przygotujemy całą serię znakomicie przyjętych w 2018 r. atlasów – do znanych już Atlasu lądów niebyłych i Złotego atlasu dojdzie nowy Atlas nieba.

Przygotowujemy też niezwykły, pełen spektakularnych zdjęć album Nasza planeta.

Obiecujemy także nowe książki w formacie audio oraz ponad 100 nowych e-booków.

Drogi czytelniku – mamy nadzieję, że w 2019 roku znajdziesz dla siebie w REBISIE coś ciekawego!


Zespół Domu Wydawniczego
REBIS