Tło, REBIS

O nas

Rok 2022 stał pod znakiem zdarzeń, które mocno wpłynęły na naszą działalność. Po pierwsze – napaść Rosji na Ukrainę oraz wywołane wojną przyspieszenie i tak już wysokiej inflacji. Po drugie – wynikające z tego rosnące gwałtownie koszty produkcji książek, szczególnie ceny papieru.

Jeśli chodzi o wojnę, to włączyliśmy się aktywnie w pomoc humanitarną dla Ukrainy (przeznaczyliśmy na nią zyski ze sprzedaży naszego hitu Nadchodzi III wojna światowa Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza), a wzrost kosztów produkcji zaowocował niestety wzrostem cen książek i szukaniem różnych oszczędności w procesie produkcyjnym.

Rok 2023 zapowiada się bardzo interesująco – już jego początek przyniósł m.in. nowe powieści dwojga naszych hitowych autorów: Bernarda Miniera (Lucia) i Carli Montero (Ognisty Medalion), a także kompletnie nowe i zmienione wydanie Biologii Campbella oraz kolejny przebój autorstwa Ewy Ornackiej – Po tamtej stronie. Dla miłośników historii najbardziej z pewnością interesujące propozycje to dwutomowe wydanie Wojen napoleońskich Alexandra Mikaberidze oraz Filip i Aleksander autorstwa doskonale już znanego Adriana Goldsworthy’ego.

Także kolejne miesiące 2023 zapowiadają się interesująco ze względu choćby na nowe powieści Salmana Rushdiego czy Jeffreya Archera oraz nowości autorów, których również wydajemy od lat: Robina Cooka czy Grahama Mastertona.

Tradycyjnie wiele ciekawego w dziale fantastycznym, szczególnie w serii „Wehikuł czasu” (Clarke, Anderson, Asimov), a także w uniwersum Diuny (czekamy przecież wszyscy na listopadową premierę drugiej części filmu).

Znakomicie została przyjęta nasza seria biograficzna, przede wszystkim dwie ostatnie książki o Korze i Franciszku Pieczce. Kolejną będzie biografia niedawno zmarłego Jana Nowickiego. Przygotowujemy też inne tytuły z tego zakresu: Nina i Józef. Sceny z życia, które minęło, Kate Bush w 50 odsłonach czy nowe wydanie Coco Chanel: Legenda i życie.

Na polu historii wydamy kolejne nowości: od starożytności (m.in. Persowie. Epoka wielkich królów) aż po XX wiek (najnowsza monografia poświęcona Hitlerowi).

Wiele też nowego w zakresie szeroko rozumianej psychologii – przede wszystkim nowe wydanie znakomitego podręcznika akademickiego Psychologia – a także kilkanaście nowych poradników, zarówno autorów zagranicznych (o narcyzmie czy o toksycznym otoczeniu), jak i polskich (Katarzyna Miller, Małgorzata Majewska, Michał Lew-Starowicz itd.)

Krótko – i znowu będzie co czytać we dnie i w nocy!


Zespół REBISU