Tło, REBIS

O nas

Rok 2023 pozbawiony był może tak dramatycznych nowych wydarzeń jak poprzedzające go lata, ale nadal trwała okrutna agresja Rosji na Ukrainę, a inflacja ciągle dawała nam się mocno we znaki, co niestety widać było również po rosnących cenach książek.

Największymi hitami okazały się książki Piotra Zychowicza: Ukraińcy (wydana jeszcze pod koniec 2022 roku) oraz Wojna o Ukrainę (razem z Jackiem Bartosiakiem).

Rok 2024 zaczął się znacznie bardziej dynamicznie – od końca lutego, od filmowej premiery DIUNY nr 2, poprzez marcową premierę Strefy interesów (Oscar m.in. dla najlepszego filmu międzynarodowego), aż po serial Problem trzech ciał w Netfliksie w świecie kultury i mediów wydarzyło się wiele rzeczy, które bardzo mocno ożywiły zainteresowanie publikowanymi przez nas od lat książkami. To tylko potwierdza, że wydajemy rzeczy ważne i interesujące nie tylko dla czytelników.

Także kolejne miesiące zapowiadają się niezwykle interesująco, choćby maj i premiery trzech ważnych tytułów w przeddzień Targów Vivelo na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Po pierwsze, Rok szarańczy Terry’ego Hayesa, długo, nawet bardzo długo wyczekiwana druga powieść autora bestsellerowego Pielgrzyma. Dodajmy też, że autor będzie osobiście promował książkę na targach.

Po drugie, Odlecieć jak najdalej Ałbeny Grabowskiej – kolejna odsłona historii Polski i Polaków w XX wieku.

I po trzecie, biografia Romana Wilhelmiego autorstwa Magdy Jaros.

Następne miesiące też przyniosą wiele nowych, ciekawych książek, i to na każdym praktycznie polu naszej aktywności wydawniczej.

Wielbiciele dobrej literatury na pewno sięgną chętnie po nowe dzieła Carli Montero, Michaela Cunnighama czy Salmana Rushdiego.

Miłośników fantastyki ucieszą z pewnością kolejne tomy z serii „Wehikuł czasu” (Wyndham, Clarke czy Spinrad), a także nowa powieść osadzona w świecie Diuny – Księżniczka Diuny. Thriller to nowe powieści Dennisa Lehane’a, Robina Cooka i Jeffreya Archera. Psychologia to na przykład Spełniony Michała Lwa-Starowicza i Beaty Biały, Nie rób dramy! Scotta Lyonsa czy Kobiety, które wstydzą się za bardzo Beaty Biały, w biografiach poczytamy choćby o Machulskich i Coco Chanel, a po wakacjach czeka nas prawdziwy wysyp książek historycznych: we wrześniu Asyria Eckarta Frahma, w październiku Chrześcijaństwo Petera Heathera i pierwszy tom monumentalnej monografii II wojny światowej autorstwa Richarda Overy’ego, a w listopadzie choćby Cesarz Rzymu znakomitej Mary Beard.

Do tego między innymi nowy Fukuyama, nowy Felsztinski i nowe wydanie Marketingu Kotlera plus dziesiątki innych nowych tytułów.

Oj, będzie się działo w Rebisie w tym roku!


Zespół REBISU