Tło, REBIS

Aktualności

„Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau – premiera 27 lutego!

Tagi:

Już 27 lutego do księgarń trafi Walden, czyli życie w lesie Henry’ego Davida Thoreau – biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów oraz
arcydzieło światowej literatury zarazem.


 Walden to zapis eksperymentu, jakim było całkowite odcięcie się od wszystkiego, co przynosi cywilizacja oraz narzuca społeczeństwo. Thoreau przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts.
Dzieło Thoreau stało się źródłem inspiracji wielu pokoleń Amerykanów – i nie tylko – dziś polecane jest jako lektura obowiązkowa dla każdego minimalisty, biblia ludzi zajmujących się szeroko pojętym trendem eko!

Eseje Thoreau zmieniają sposób patrzenia na otaczający nas świat – pobudzają do poszukiwania życia w zgodzie z naturą i doceniania codzienności oraz udowadniają, że można wtedy odnaleźć szczęście i spokój. Pozostają aktualne, szczególnie teraz, gdy ekologiczny styl życia jest coraz ważniejszy dla nas wszystkich.

 

Henry David Thoreau urodził sie w Concord – miasteczku, które w pierwszej połowie XIX w. Było jednym z centrów myśli amerykańskiej. Tutaj wokół mędrca – filozofa Ralpha Walda Emersona – zgromadzili się młodzi ludzie porwani ideami transcendentalizmu, dla których nadrzędną była idea odrodzonej ludzkości. Wśród nich był Thoreau: asceta, moralista, stoik, „bakałarz natury”, „poeta naturalista”, buntownik i mistyk – symbol amerykańskiego indywidualizmu. Nazywano go „produktem w stu procentach lokalnym”, gdyż rodzinne miasteczko stanowiło dla niego centrum świata. Próbował w życiu kariery nauczyciela, był robotnikiem, pomocnikiem, redaktorem, wykładowcą, a nawet producentem ołówków.