Home > Aktualności > Zapraszamy na projekcję filmu „Marina Abramović. Artystka obecna”!
Dom Wydawniczy REBIS
oraz
Muzeuk Sztuki Wszpółczesnej w Krakowie (MOCAK)
zapraszają na
projekcję filmu „Marina Abramović. Artystka obecna”
połączoną z promocją książki artystki
pt. Marina Abramović. Pokonać mur. Wspomnienia!
Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo pod udostępnionym linkiem: kliknij tutaj!
Noc Muzeów,
18 maja, godz. 20.00,
Sala audiowizualna MOCAK-u,
(Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie)
ul. Lipowa 4, KRAKÓW
Książkę Mariny Abramović Pokonać mur. Wspomnienia mogą Państwo kupić na naszej stronie internetowej kliknij tutaj!
W 2010 roku zdarzyło się coś niezwykłego – ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović – usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie.
Córka partyzantów, bohaterów drugiej wojny światowej, dorastała w Jugosławii rządzonej przez Titę. Mimo że zdążyła zdobyć międzynarodowy rozgłos i wyjść za mąż, wciąż mieszkała z matką, która kontrolowała ją i stawiała surowe ograniczenia. Nic nie zdołało jednak poskromić jej nienasyconej ciekawości świata, pragnienia kontaktu z ludźmi ani specyficznego, bałkańskiego poczucia humoru, którymi przesycone są jej życie i sztuka.
Opowieść Mariny, poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, to historia jej wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, to także historia zgoła operowego romansu i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem – związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze. O Marinie Abramović.
Marina Abramović – wybitna artystka, ikona współczesnej sztuki, nieustępliwa i odważna performerka, której udało się dotrzeć z często kontrowersyjnymi dziełami do szerokiego grona odbiorców, także spoza kręgów koneserów sztuki współczesnej. W swoich działaniach dąży do nawiązania relacji totalnej z jednym człowiekiem, bezwzględnie poddając siebie, swoje ciało i duszę licznym transformacjom. Ciało artystki jest jej podstawowym medium i jednocześnie częstym tematem prac i performansów, w których bada granice doświadczeń. Ekstremalne działania artystyczne łączące próby strachu, bólu, wyczerpania i zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, obok których nie można przejść obojętnie, wpisały się na stałe do kanonu sztuki współczesnej.