Tło, REBIS

Aktualności

REBIS wspiera akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”

Tagi:

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to dobry moment żeby przypomnieć jak ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci jest czytanie, oraz zachęcić do rozwiązania krótkiego quizu z wiedzy o książkach.

Kiedy powstała literatura dla dzieci?

Dopiero w XVIII wieku. Wcześniej dzieci czytały te same książki co dorośli, nawet bajki i baśnie były pisane dla dorosłych. Pierwszą książkę napisaną z myślą o młodych czytelnikach był „Don Kichot” Miguela Cervantesa.

Która książka jako pierwsza została napisana na maszynie?

„Przygody Tomka Sawyera” były pierwszą książką napisaną na maszynie. W Polsce pierwszym autorem używającym w codziennej pracy maszyny do pisania był Bolesław Prus.

Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek?

Józef Ignacy Kraszewski, napisał ponad 600 książek! (w tym 232 powieści). To więcej książek niż do tej pory napisał Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda razem wzięci ?

Który z prezydentów był miłośnikiem czytania?

Theodore Roosevelt był nie tylko laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, ale prawdziwym molem książkowym. Prezydent czytał jedną książkę dziennie – codziennie! Jak sam obliczył, w swoim życiu przeczytał tysiące książek, napisanych w wielu językach.

Czy czytanie książek wpływa na rozwój?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że czytanie jest ważne. Wszystkim nam zależy na społeczeństwie emocjonalnie stabilnym i społecznie kompetentnym, z wysokimi umiejętnościami naukowymi, biznesowymi i intelektualnymi. Czytanie dzieciom od małego, to budowanie właśnie takiego społeczeństwa.


Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”, wzorowana jest na mechanizmach sprawdzonych w Stanach Zjednoczonych. 30 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli przepisywać na receptach, obok leków, czytanie. Szybko okazało się, że dzieci pod opieką tej właśnie kliniki lepiej się rozwijają emocjonalnie, społecznie i językowo. Książka na receptę jest pierwszą akcją upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i NFZ.

Akcję wspierają też organizacje zagraniczne, które z sukcesami zrealizowały podobne projekty w swoich krajach: Reach Out and Read z USA, Booktrust z UK oraz Stiftung Lesen      z Niemiec; oraz polskie – Fundacje Cała Polska czyta dzieciom i Zaczytani.org

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.ksiazkanarecepte.pl, https://www.facebook.com/akcjaksiazkanarecepte/