Home > Aktualności > Nowy film Lecha Majewskiego na ekranach kin od 21 października 2022!
Lech Majewski, polski poeta, pisarz, malarz i reżyser, powraca na ekrany kin z nowym filmem opartym na powieści Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej, którą mieliśmy przyjemność wydać!
Kinowa premiera filmu zatytułowanego Brigitte Bardot Cudowna odbędzie się 21 października 2022 roku. Produkcja była już wcześniej nominowana w konkursie głównym Warszawski Festiwal Filmowy 2021 oraz w konkursie Złote Lwy 2022 podczas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Więcej o filmie Lecha Majewskiego Brigitte Bardot Cudowna
Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama jako pilot bronił Albionu podczas II wojny światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo, czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Tymczasem oglądając w kinie Pogardę Jeana-Luca Godarda, przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot i jej świata gwiazd filmu i muzyki. Najnowszy film mistrza Majewskiego oparty na jego powieści Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej, w której rozlicza się z młodością, dzieciństwem oraz tym, czym była dla niego Polska.
Opis pochodzi z kanału YouTube Warszawskiego Festiwalu Filmowego (FesTiVi).
Fantasmagoryczna opowieść o Hotelu, który istnieje
Brigitte Bardot i tow. Jóźwiak z UB; Pablo Picasso i Cyrankiewicz; Rudolf Hess i Caravaggio; Lady Vi i Ulla, gwiazdy porno i Urbuś, Szopcio, Atom, chłopaki ze szkoły lat sześćdziesiątych; Marilyn Monroe i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki; szaleni poeci i Marlon Brando; Cezanne i John Lennon; Sartre i Ringo Starr; Templer, Śmieciolog, Rabindranath Tagore, Liz Taylor, Oscar Noble… Co łączy te postacie: historyczne i wymyślone, w różnych czasach i różnych światach
w miejscu, gdzie krzyżują się różne rzeczywistości
– historii, snu, marzenia i mitu.
(i filmach) żyjące (lub nie)?
Wszystkie są mieszkańcami Hotelu (a może Labiryntu? albo – Świata?), który istnieje w miejscu, gdzie krzyżują i przenikają się różne rzeczywistości: historii, snu, kultury, marzenia czy mitu, i gdzie stapiają się w jedno odmienne strumienie czasu. Ten Hotel ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, za niektórymi z nich – nagle, ale
w najoczywistszy sposób – rozpościerają się… Syberia, Anglia, Bukowno, Katowice, Plac Zwycięstwa albo Riva dei Sette Martiri.
W tym Hotelu – co także wydaje się naturalne – jest tajemniczy Ogród, podziemne rzeki kanały, i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli.
W tej gęstwinie, bohater, niczym Telemach wśród mitycznych lądów
i postaci, poszukuje ojca, byłego lotnika Dywizjonu 302, którego prawdziwy los matka skrzętnie skrywa przed dorastającym synem.
Książka jest dostępna na naszej stronie www.rebis.com.pl