Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

1453. Upadek Konstantynopola
Roger Crowley

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Agnieszka Weseli-Ginter
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
CONSTANTINOPLE. The Last Great Siege, 1453
ISBN:
978-83-7510-811-8
Wydanie:
1 (2013)
Data premiery tego wydania:
2013-03-05
Liczba stron:
352
Format:
150x225

Opis książki

To żywa, barwna opowieść o odwadze i okrucieństwie, technologicznej pomysłowości, umiejętnie łącząca dawne konflikty na Bliskim Wschodzie z sytuacją współczesnego świata

 

Ponad tysiąc lat Konstantynopol  stanowił centrum zachodniego świata, a zarazem strefę buforową między chrześcijaństwem a islamem. Jednak gdy wiosną 1453 roku pod murami stolicy cesarstwa bizantyjskiego, spadkobiercy imperium rzymskiego, stanął sułtan Mehmed II na czele ogromnej, zdyscyplinowanej armii tureckiej – cesarz Konstantyn XI Paleolog zdołał zebrać zaledwie osiem tysięcy chrześcijan do obrony miasta. Po siedmiu tygodniach ataków Konstantynopol upadł, i to nie tylko za sprawą zniszczeń dokonanych przez monstrualne działo „Bazylikę”, lecz także na skutek ludzkich uprzedzeń, przesądów i intryg. Tak zapisana została ostatnia karta historii średniowiecza.

Crowley przedstawia też zmagania dwóch bohaterów tego dramatu: śniącego o potędze islamu władcy imperium osmańskiego oraz pięćdziesiątego siódmego cesarza Bizancjum, do końca zagrzewającego obrońców do walki.

Fascynującą relację Crowleya (…) czyta się jak powieść. Postaci bohaterów (…) wiernie odtworzone na podstawie materiałów źródłowych, ożywają na stronach tej książki. - „Los Angeles Times”
Napisana z pasją (…) pozwala zrozumieć odwieczną wrogość między islamem i chrześcijaństwem. - „Kirkus Reviews”

Roger Crowley urodził się w 1951 r. w rodzinie o morskich tradycjach. Dzieciństwo spędził na Malcie. Studiował literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge, uczył języka angielskiego w Stambule. Podróżował po krajach śródziemnomorskich, ciągle poszerzając swoją wiedzę na temat historii i kultury tych ziem, co między innymi zaowocowało drugim dziełem historycznym, 1453. Upadek Konstantynopola. Napisał również Morskie imperia, natomiast jego najnowsza książka to historia Wenecji, City of Fortune.

Źródło zdjęcia: www.thesundaytimes.co.uk

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)