Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Archiwum Mitrochina, tom 1
Christopher Andrew, Wasilij Mitrochin

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Magdalena Maria Brzeska, Rafał Brzeski
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
THE MITROKHIN ARCHIVE I
ISBN:
978-83-7510-348-9
Wydanie:
3 (2015)
Data premiery tego wydania:
2015-02-10
Liczba stron:
1104
Format:
155x235

Opis książki

Kopalnia wiedzy o najtajniejszych operacjach KGB prowadzonych w krajach kapitalistycznych

 

Książka ta, po sensacyjnym Archiwum Mitrochina II. KGB i świat (REBIS 2006), przedstawia wywiadowczą działalność Centrali w Europie Zachodniej i Środkowej oraz Ameryce Północnej. Opracowanie szczegółowych, autentycznych dokumentów archiwalnych KGB i demaskatorska pasja autorów doczekały się uznania:

Tę historię złowrogich szpiegów, ich złożonego rzemiosła i wyrachowanych zdrad czyta się jak powieść z czasów zimnej wojny. - „Time”
... to jak do tej pory najbardziej szczegółowe i zawierające najwięcej informacji studium radzieckiej działalności wywiadowczej na świecie. - Oleg Gordijewski, „Spectator”
Godna podziwu współpraca Christophera Andrew i Wasilija Mitrochina zaowocowała naprawdę całościowym i wyczerpującym przedstawieniem zagadnienia. - Gordon Brook-Sheperd, „The Times”

Książka Archiwum Mitrochina. KGB w Europie i na Zachodzie – oparta na archiwalnych dokumentach Centrali, skopiowanych przez byłego oficera KGB Wasilija Mitrochina i udostępnionych przez niego brytyjskiemu wywiadowi – wstrząsnęła Zachodem.

Autorzy ujawniają szczegóły i rozmach działalności radzieckich służb specjalnych: próby penetracji najwyższych władz i instytucji państwowych w różnych krajach, sposoby werbowania agentów – m.in. kariery szpiega Romea i nielegałów – oraz inwencję w dyskredytowaniu przeciwników.

Opisują spektakularne działania słynnych „Pięciu Wspaniałych” z Cambridge, szpiegów atomowych, a także kulisy stłumienia „praskiej wiosny” w 1968 roku oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w roku 1981. 

Dwutomowe Archiwum Mitrochina to pierwsze pełne świadectwo zasięgu działania niegdyś najpotężniejszej tajnej organizacji świata.

Christopher Andrew jest profesorem historii współczesnej Cambridge University i wybitnym ekspertem w dziedzinie tajnych służb Wielkiej Brytanii, USA i byłego Związku Radzieckiego. Był także profesorem wizytującym na Harvardzie i uniwersytecie w Toronto oraz prezesem British Intelligence Study Group. Otrzymał doktorat honoris causa na Joint Military Intelligence College w Waszyngtonie. Napisał kilka książek poświęconych wywiadowi, m.in. Tylko dla oczu prezydenta i KGB we współpracy z Olegiem Gordijewskim.

Źródło zdjęcia: www.express.co.uk

Wasilij Mitrochin (1922–2004) był archiwistą w Pierwszym Zarządzie Głównym, sekcji wywiadu zagranicznego KGB. Odpowiadał za rozpoczętą w 1972 roku akcję przenoszenia zbiorów archiwalnych z Łubianki do nowej siedziby w Jasieniewie pod Moskwą. Zanim przeszedł na emeryturę w 1984 r., skopiował i ukrył na swojej daczy kilkadziesiąt tysięcy ściśle tajnych dokumentów wywiadowczych. W 1992 r. został wraz z rodziną i swoim „archiwum” przerzucony do Wielkiej Brytanii.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)