W trakcie lektury Błędu Kartezjusza czytelnik odkrywa ten niewidzialny świat tak, jakby widział go własnymi oczami. Książka ta wyrosła z przekonania autora, iż tradycyjne poglądy na naturę umysłu nie mogą być słuszne – Damasio kwestionuje więc dogmat sprzeczności między emocjami a racjonalnymi decyzjami i określa właściwą rolę uczuć w funkcjonowaniu człowieka.
Antonio R. Damasio z całą mocą zaprzecza dualizmowi, którym przesiąknięta jest myśl Zachodu: umysł a ciało, rozum a uczucia, wyjaśnianie na gruncie biologii a wyjaśnianie na gruncie kultury. Pozwala nam dostrzec, być może po raz pierwszy, głębokie powiązanie pomiędzy różnymi rejonami tkanki nerwowej z jednej strony a wyżynami i dnem ludzkiego doświadczenia z drugiej - Howard Gardner
Antonio Damasio jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii w Dornsife College of Letters, Arts and Sciences oraz dyrektorem Brain and Creativity Institute na University of Southern California w Los Angeles. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, w 2017 roku Królewska Holenderska Akademia Nauk i Sztuki przyznała mu Medal Freuda. Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Jego książki, m.in. Błąd Kartezjusza, Tajemnica świadomości, W poszukiwaniu Spinozy oraz Jak umysł zyskał jaźń (wszystkie wydane przez REBIS), weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.
Więcej informacji na stronie internetowej www.usc.edu/bci/
Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Dan Lurie).