Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Cesarz Rzymu
Mary Beard

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

PREMIERA 12.11.2024

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Magdalena Hermanowska, Tomasz Chwałek
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Emperor of Rome
ISBN:
978-83-8338-204-3
Wydanie:
1 (2024)
Data premiery tego wydania:
2024-11-12
Liczba stron:
456
Format:
150x225

Opis książki

Nowe spojrzenie na cesarstwo rzymskie

Jak wyglądała władza w Rzymie z perspektywy rządzących – i rządzonych?

Cesarz Rzymu zgłębia fakty i mity o tych, którzy sprawowali władzę, i stawia pytania: co robili, w jakim celu i dlaczego ich historie tak często opowiadano w konwencji przesady i sensacji. Autorka porusza kwestie władzy, korupcji, dworskich intryg, ale też przybliża szczegóły dotyczące życia codziennego cesarzy.

Jak i gdzie się żywili? Z kim sypiali? Jak podróżowali? Czy byli równi bogom?

Poznajemy również barwną galerię postaci, dzięki którym system ten mógł funkcjonować: arystokraci, niewolnicy, wyzwoleńcy, żołnierze, kupcy, rzemieślnicy, lekarze…

Cesarstwo rzymskie jako ustrój nie przetrwałoby, gdyby rządzili nim sami obłąkani autokraci. Autorka bada, skąd brały się historie przypisujące im szaleństwo, jak w rzeczywistości zarządzano imperium, a także obawy Rzymian, że władza cesarzy jest nie tyle krwawa (czego się spodziewano), ile że stanowi niepokojącą dystopię zbudowaną na fundamencie oszustwa i podstępu.

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College w Cambridge i redaktorką działu klasycznego w tygodniku „The Times Literary Supplement”. Zyskała światowe uznanie środowiska uniwersyteckiego, jest członkiem British Academy oraz American Academy of Arts and Sciences. Napisała m.in.: SPQR: Historia starożytnego Rzymu (REBIS 2016), bestseller Pompeje. Życie rzymskiego miasta (REBIS 2010), za który otrzymała Nagrodę Wolfsona, oraz Partenon (REBIS 2018), The Roman Triumph i Confronting Classics. Dwa zbiory tekstów zamieszczanych przez autorkę na blogu, It’s a Don’s Life oraz All in a Don’s Day, przyniosły jej wielką popularność.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Tristan Ferne).

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)