Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Ciężkie próby
Linda Nagata

Czerwień |2

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
s-f
Przekład:
Mirosław P. Jabłoński
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny:
The Trials
ISBN:
978-83-8062-145-9
Wydanie:
1 (2017)
Data premiery tego wydania:
2017-04-11
Liczba stron:
464
Format:
132x202

Opis książki

DRUGI TOM DOKONAŁEJ TRYLOGII SCIENCE FICTION.
Fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje decydują o losach żołnierzy, bitew i konfliktów.
„Ani kroku wstecz, tylko naprzód”.

Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki stają przed sądem wojskowym. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, ale nie jest to takie proste. W kraju, który wciąż dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy, sala sądowa staje się kolejnym polem bitwy.

Kiedy społeczeństwo obiegają wieści o tajemniczej zbuntowanej sztucznej inteligencji zwanej Czerwienią, narasta nowa fala przemocy, a Shelley znowu znajduje się w samym centrum wydarzeń. Nękany przez wrogów postanawia działać. Czy jednak sam podejmuje decyzje, czy manipuluje nim Czerwień? I czy ma to jakieś znaczenie, kiedy miliony ludzi mogą zginąć w wojnie jądrowej?

Dynamiczna i inteligentna militarna science fiction. STEFAN RAETS, TOR.COM

Trzymający w napięciu thriller, dynamiczne sceny walk, niezwykła technologia militarna, świat z barwnie nakreślonymi postaciami i złowieszczymi spiskami politycznymi. MICHAEL HICKS, AUDIOBOOK REVIEWER
Linda Nagata (ur. 1960 r.) od dziesiątego roku życia mieszka na Hawajach. Jest czołową przedstawicielką nanopunku, opisującego połączenie zaawansowanej nanotechnologii z ludzkim mózgiem. W 1995 roku opublikowała rewelacyjną powieść Struktor Bohra, za którą otrzymała nagrodę Locusa za najlepszy debiut, a w 2000 roku odebrała Nebulę za opowiadanie Boginie. Napisała kilkanaście powieści oraz wiele opowiadań science fiction i fantasy. Czerwień. Misja „Brzask” – pierwszy tom trylogii z gatunku militarnej SF – otrzymała nominację do nagrody Nebula i nagrody Johna W. Campbella.

Źródło zdjęcia: www.sfsignal.com

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (1)

Drugi tom przygód porucznika Shelleya i jego Oddziału Apokalipsy, próbującego walczyć ze światową korupcją i niesprawiedliwością. Zdawałoby się, że oddział żołnierzy, nawet najlepszych, nawet wspieranych cybertechnologią nie ma szans. I nie miałby, gdyby nie wsparcie zbuntowanej sztucznej inteligencji, zwanej „Czerwienią”. O kontaktach Shelleya z Czerwienia opowiadał pierwszy tom cyklu Lindy Nagaty. Drugi zaczyna się w momencie, kiedy Oddział Apokalipsy staje przed sądem. Mamy z jednej strony sprawiedliwych, którzy chcą walczyć z korupcją i niesprawiedliwością, broniąc ojczyzny (jak mówił klasyk „do samego końca, mojego albo jej) a drugiej wielkich tego świata, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę władzy czy twarzy. Oddział Shelleya staje się pionkiem w rozgrywce wielkich i przeważa oczywiście wersja populistyczna, to znaczy pod naciskiem opinii publicznej żołnierze, już pozbawieni funkcji, zostają ułaskawieni. Co nie oznacza, że kończą swoją misję. Wciąż czekają na odnalezienie „zagubione” pociski nuklearne i wciąż pozostaje wiele osób, którym stanowczo, aczkolwiek nieoficjalnie należy dać do zrozumienia, że nie pozostaną bezkarni. W sferze fabularnej książki o Czerwieni są populistyczne i naiwne, a sam Shelley to coś w rodzaju połączenia Janosika z wiedźminem. Chce dobrze, wychodzi jak zwykle, gdzieś w tyle głowy znajduje się ocalenie świata i działanie na rzecz ludzkości a tak po ludzku to Shelley po prostu nie może się oprzeć potrzebie walki. Ciekawostką jest oczywiście podstawienie zbuntowanej AI w miejsce demiurga czy dobroczynnej siły, zmierzającej do zachowania równowagi we wszechświecie – zwłaszcza, że Czerwień to program… marketingowy. Którego celem jest „wykształcenie” idealnych konsumentów. No i miłośnicy wojskowego sprzętu na pewno zachwycą się zarówno ulepszeniami głównego bohatera (czyli jego scyborgizowanymi nogami) jak i ulepszeniami wątpliwymi, czyli nakładkami, stanowiącymi coś w rodzaju organicznego tabletu, nieustannie dostępnego pojemniczka z prochami i emocjonalnej protezy. To takie chyba nawiązanie Lindy Nagaty do klasyki gatunku typu „Universal sol dier”. Poza tym jak zwykle – dużo strzelania, akcji, „yes, sir”, wyskakiwania ze śmigłowców i atakowania statków na pełnym morzu. Troszkę gorsza jest ta część od pierwszej, mam wrażenie, że chodzi tylko o przedłużenie akcji (szczególnie na pierwszych stronach, kiedy to większość tekstu poświęcona jest temu, co się dzieje na sali sądowej) i przeskok do części trzeciej, w której znowu zacznie się coś dziać. A Shelley trafi w zupełnie nieznane miejsca i będzie kontynuował swoją działalność mścicielsko-prewencyjną.
Monika Frenkiel, www.niesamapraca.blog.pl