Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Czuła jest noc
F. Scott Fitzgerald

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Mistrzowie literatury
Przekład:
Wojsław Brydak
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Tender is the Night
ISBN:
978-83-7301-884-6
Wydanie:
2 (2013)
Data premiery tego wydania:
2010-02-16
Liczba stron:
384
Format:
150x225

Opis książki

Przepiękna powieść Fitzgeralda, w której autor rozprawa się z mitem miłości

 

Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni – śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit po katastrofę serca – miłości, która jest losem i tajemnicą.

Wspominając książkę i autora, chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach – dalekich, a wciąż bliskich – mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody.

Może na powieść Fitzgeralda – wydaną w nowym przekładzie – warto spojrzeć z tej strony?

F. Scott Fitzgerald (1896–1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści Po tej stronie raju (1920). Później opublikował Pięknych i przeklętych (1922), Wielkiego Gatsby’ego (1925) oraz Czuła jest noc (1934), a także kilka tomów opowiadań. Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem. W jego twórczości często znajdują wyraz elementy autobiograficzne – burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm – najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące w powieści Czuła jest noc, wznowionej przez REBIS w nowym przekładzie.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)