Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony
Anne Glenconner

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

11,22 zł 44,90 zł oszczędzasz 75%

e-book (EPUB, MOBI)

30,32 zł 37,90 zł oszczędzasz 20%

audiobook (MP3)

31,92 zł 39,90 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
Biografie i powieści biograficzne
Przekład:
Mirosław P. Jabłoński
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny:
Lady in Waiting
ISBN:
978-83-8188-365-8
Wydanie:
1 (2022)
Data premiery tego wydania:
2022-02-22
Liczba stron:
336
Format:
145x207

Opis książki

Bestseller „New York Timesa”, „USA Today”, „The Sunday Times” i „The Globe and Mail” oraz „pamiętnik roku” według „The Times”

Anne Glenconner, dama dworu księżniczki Małgorzaty, odsłania tajemnice i szczegóły prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Anne Coke przyszła na świat jako pierworodna córka piątego hrabiego Leicesteru, który zarządzał jedną z największych posiadłości ziemskich w Anglii. Od wczesnego dzieciństwa znajdowała się w ścisłym monarszym kręgu, poznała i zaprzyjaźniła się z przyszłą królową Elżbietą II, a przede wszystkim z jej siostrą, księżniczką Małgorzatą. Anne stała się wyjątkowym świadkiem historii królestwa: dramatycznych lat wojny i powojennej biedy, była jedną z druhen towarzyszących Elżbiecie II podczas koronacji, a później została damą dworu.

W swoim intymnym, szczerym pamiętniku kreśli wyrazisty, emocjonalny obraz życia arystokracji: edukacji w szkole z internatem, debiutanckich balów, wielkich polowań, ale także ścisłych powinności oraz sztywnych ról potomków i potomkiń możnych rodów. Jest to również przejmująca opowieść o przetrwaniu i sile ducha. Anne opowiada o swoim małżeństwie z Colinem Tennantem, wybuchowym lordem Glenconner, który cały majątek zostawił byłemu służącemu; o przedwczesnej śmierci syna uzależnionego od narkotyków oraz drugiego, który zmarł na AIDS; o dramatycznej walce o życie trzeciego syna po jego wypadku motocyklowym i półrocznej śpiączce. A wszystko to w czasie, gdy była najbliższą powierniczką księżniczki Małgorzaty, uczestniczyła w jej życiowych wzlotach i upadkach i towarzyszyła w królewskich podróżach po świecie, pełnych przygód i zabawnych sytuacji.

Dama dworu jest dowcipną, szczerą, dramatyczną i wzruszającą prywatną relacją przedstawiającą życie kobiety w złotej klatce.

Szczera relacja […] czytając, będziecie się głośno śmiali, wykrzykniecie z zaskoczenia i zapłaczecie […]. Zdumiewająca lektura. Jest w niej dużo humanizmu […] jak również opowieści o blichtrze, splendorze i królewskości […] to życie w pełni przeżyte. - (Australia) Radio ABC BLOCKQUOTE Nightlife,
Nadzwyczajny pamiętnik, zawierający – w końcu – rzetelny portret księżniczki Małgorzaty, odmalowany przez kogoś, kto dobrze ją znał. Ale ta książka jest także przejmująca, a strony emanują przejawami odwagi [Anny] i pogodną akceptacją jej demonów i tragedii. – Hugo Vickers, brytyjski pisarz i dziennikarz
Pamiętnik Anne Glenconner jest połączeniem królewskiej magii, osobistej tragedii i stoickiego trwania. Z humorem, odwagą i nadzwyczajną wytwornością autorka zatriumfowała nad tym wszystkim i w końcu opowiada historię swojego wyjątkowo fascynującego życia. – Tina Brown, dziennikarka, autorka biografii księżnej Diany
W tym prawdziwym i szczerym dziele lady Anna relacjonuje swoją historię, oferując wyjątkowy wgląd w fascynujący monarszy świat. – Book Riot
Lady Glenconner prezentuje otwarty i szczery wgląd w prywatne życie angielskiej rodziny panującej i najbardziej elitarnych członków społeczeństwa. Przez jej pisarstwo przebija poczucie humoru, wprowadzające lekkość do relacji z trudnych okresów, które znaczyły jej życie. – „Library Journal”
Wciągająca […] Stoicyzm [Anny] nigdy się nie chwieje. – „Oprah Magazine”
Rzetelna i rozbrajająco szczera […] w tym niesamowitym pamiętniku wibrują emocje. – „The Wall Street Journal”
Czy opisuje sceny czułości, czy rozwiązłości, ta relacja osoby wtajemniczonej jest fascynująca. Lady Glenconner jest niesłabnąco wnikliwa, uczciwa i zdumiewająco twardo stąpa po ziemi - uosabia brytyjską cechę polegającą na. – „Booklist”
Szalona. Fascynujący socjologiczny portret […] brytyjskiej arystokracji […] nadzwyczajne anegdoty […] lady Glenconner maluje tak bogaty obraz tej uprzywilejowanej warstwy społecznej, że nie sposób powściągnąć zarówno podziwu, jak i… przerażenia. – „Sydney Morning Herald”
Lady Glenconner urodziła się w 1932 roku jako Anne Coke, najstarsza córka piątego hrabiego Leicesteru, i dorastała w rodowej posiadłości Holkham Hall w Norfolku. Druhna podczas koronacji królowej Elżbiety II, w 1956 roku poślubiła Colina Tennanta, lorda Glenconner. Mieli pięcioro dzieci, z których troje przeżyło. W 1958 roku wraz z mężem zaczęła przekształcać wyspę Mustique w raj dla sławnych i bogatych. Podarowali kawałek ziemi księżniczce Małgorzacie, która zbudowała tam swój ulubiony dom. W 1971 roku Anne Glenconner została damą dworu księżniczki Małgorzaty i zachowała tę pozycję, towarzysząc Małgorzacie podczas wielu państwowych wydarzeń i zagranicznych podróży, aż do śmierci księżniczki w 2002 roku. Lord Glenconner zmarł w roku 2010. Obecnie lady Glenconner mieszka w wiejskim domu w Norfolku.Photo by: (© Hal Shinnie)

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)