Świat po wojnie jądrowej. Na skażonej ziemi rodzą się nie tylko groteskowe rośliny i stworzenia, ale też groteskowe idee. W małej społeczności Charlottesville w Utah dominuje kult Carletona Lufteufla, sprawcy nieszczęść, które spadły na ludzkość. Urodzony bez rąk i nóg Tibor McMasters, twórca wspaniałego fresku w kościele wyznawców Lufteufla, zaprzęga do swego wózka ukochaną krowę i wyrusza na pielgrzymkę, żeby poznać oblicze Boga Gniewu…
Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych Nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…
Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści, jak: Ubik, Valis, Człowiek z Wysokiego Zamku, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha czy Blade runner.
Źródło grafiki: Wikipedia (© Pete Welsch).
Roger Zelazny (1937-1995) – klasyk science fiction i fantasy, autor 50 książek i 150 opowiadań, zdobywca sześciu nagród Hugo i trzech Nebula. Jego twórczość cechują częste odwołania do psychologii i mitologii. Polski czytelnik zna m.in. jego cykl „Kroniki Amberu”. REBIS wydaje Zelaznego od lat, czego dowodem przekłady powieści – m.in. Deus irae (z Philipem K. Dickiem), a także zbiorów doskonałych opowiadań – m.in.
Róża dla Eklezjastesa oraz
Mróz i ogień.
Photo by: (© Judith Zelazny)