Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Dezerterzy
Charles Glass

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Tomasz Fiedorek
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Deserter
ISBN:
978-83-7818-517-8
Wydanie:
1 (2014)
Data premiery tego wydania:
2014-04-15
Liczba stron:
464
Format:
150x225

Opis książki

Dezerterzy, książka znanego korespondenta wojennego i historyka Charlesa Glassa, to próba przeniknięcia za zasłonę strachu i hańby

Mało kto wie, że w czasie II wojny światowej niemal 100 tysięcy Brytyjczyków i 50 tysięcy Amerykanów zdezerterowało ze swych armii, uszczuplając siły aliantów o równowartość dziesięciu dywizji! W ogromnej większości byli to żołnierze z pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod nieustannym ostrzałem, mając dość życia pod gołym niebem, nieudolności dowódców i wszechobecnej śmierci. Wielu dezerterowało, szukając pieniędzy i przygód. Pod koniec wojny Londyn, Rzym czy Neapol roiły się od band dezerterów rabujących wojskowe składy i kontrolujących czarny rynek. Paryż, w którym żandarmeria toczyła z nimi nocne strzelaniny, przypominał Chicago z czasów prohibicji.

Analizując niezliczone dokumenty z archiwów wojskowych, protokoły posiedzeń sądów wojennych, listy i wspomnienia oraz gazety z tamtej epoki, autor próbuje dociec, dlaczego często dzielni żołnierze decydowali się porzucić towarzyszy broni i wieść życie banity. To jedna z ostatnich nie opowiedzianych historii II wojny światowej.

Glass przełamuje tabu, które nienaruszone utrzymywało się niemal 70 lat… Wojna, którą opisuje, daleka jest od ideału «kompanii braci», do którego przywykliśmy. - Keith Lowe, autor „Dzikiego kontynentu”
W tej świeżej, trzymającej w napięciu i odkrywczej książce Charles Glass dokonał czegoś niezwykłego: przedstawił całkiem nowe spojrzenie na wojnę. - Patrick Bishop, autor książek „Cel Tirpitz” oraz „Chłopcy z bombowców”
Poruszająca, dobrze udokumentowana książka, która pokazuje, że pole bitwy nie należało dla bohaterów, ale do młodych ludzi, którzy tracili człowieczeństwo i życie. - „Sunday Telegraph”
Mocna i często zadziwiająca… do głębi osobista historia wojennej walki w całym jej chaosie, przerażeniu i moralnej dwuznaczności. - „The Boston Globe”
Opowieści o tchórzostwie mogą być równie porywające jak opowieści o bohaterstwie. Jedne mówią nam o tym, kim chcielibyśmy być, drugie – o tym, kim obawiamy się, że jesteśmy. - „The New York Times”
Cóż to za żałosny dźwięk? To lamenty tysięcy historyków wojskowości, którzy żałują, że nie wpadli na tak oryginalny pomysł jak Charles Glass. - www.express.co.uk

Charles Glass, obywatel Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jest światowej sławy dziennikarzem prasowym i telewizyjnym. W latach 1983–1993 był głównym korespondentem ABC News na Bliskim Wschodzie. Relacjonował wojnę Yom Kippur, wojnę domową w Libanie, kurdyjskie powstanie w północnym Iraku, samotnie dokumentował indonezyjską okupację Timoru Wschodniego. W 1983 r. wpadł w ręce szyickich porywaczy, lecz po dwóch miesiącach im uciekł. Jego artykuły ukazują się w pismach „London Review of Books”, „New York Review of Books”, „Independent” oraz „Spectator”. Jest autorem książek Americans in Paris, Tribes with Flags, The Tribes Triumphant, Money for Old Rope oraz The Northern Front: An Iraq War Diary. Swój czas dzieli między Francję, Wielką Brytanię i Bliski Wschód. Ma pięcioro dzieci, w tym troje przybranych.

Więcej na stronie internetowej www.charlesglass.net.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)