Tło, REBIS
Dla Isabel. Mandala, Antonio Tabucchi, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Dla Isabel. Mandala Antonio Tabucchi

Bel paese

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa zintegr.)

26,32 zł 32,90 zł oszczędzasz 20%

e-book (EPUB, MOBI)

22,32 zł 27,90 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
BEL PAESE Mistrzowie współ. liter.włoskiej
Przekład:
Joanna Ugniewska
Oprawa:
zintegrowana
Tytuł oryginalny:
PER ISABEL. UN MANDALA
ISBN:
978-83-8062-130-5
Wydanie:
1 (2017)
Data premiery tego wydania:
2017-02-28
Liczba stron:
160
Format:
144x200

Opis książki

Wielka mała powieść mistrza prozy

Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie…?

Ostatnie dzieło włoskiego mistrza, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili... Niecodzienna uczta literacka.

Antonio Tabucchi (1943-2012) – wybitny włoski pisarz, tłumaczony na całym świecie, laureat wielu prestiżowych nagród, znany w Polsce z takich mi.in. powieści, jak: Plac włoski, …twierdzi Pereira, Sny o snach, Requiem: Fantasmagoria, Indyjski nokturn, Zaginiona głowa Damascena Montiera.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (3)

Tadeus Slowacki, portugalski pisarz polskiego pochodzenia, szuka śladów po swojej przyjaciółce z dawnych lat, Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, począwszy od Lizbony za czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie, aż po Makau. Co się stało z dziewczyną? Czy śledztwo Tadeusa przyniesie oczekiwane rezultaty? I po co tak naprawdę szuka Isabel? To, co mnie najbardziej uwiodło w tej pozycji, to lekkość z jaką w główny wątek została wpleciona historia. Cała książka tak naprawdę opiera się głównie na wspomnieniach różnych osób, a ówczesna sytuacja polityczna Portugalii nie tylko jest tutaj tłem - tak naprawdę jest to bardzo ważny, spersonifikowany bohater, który ma znaczący wpływ na dalszy rozwój historii. Bohaterka najważniejsza, bez której nie byłoby całej historii - czyli tytułowa Isabel - jest ukazana jako istota tajemnicza, owiana sekretami, niezależna. Tak naprawdę nikt nie wie, co się z nią do końca stało. Z biegiem opowieści dowiadujemy się o jej życiu coraz więcej, jednak nigdy to nie jest wystarczająco. Przez to staje się jeszcze ciekawszą postacią. Całość jest pisana jednym ciągiem, bez wyraźnego dialogu, który poprzedza znak "-". Muszę przyznać, że był to ciekawy zabieg, który również zmusza czytelnika do skupienia się na lekturze. Sama miałam z nim problem może przez pierwsze 15 stron, później się przyzwyczaiłam, i przyznaję, podoba mi się. "Dla Isabel" jest to przepiękna opowieść o poszukiwaniu przeszłości, a także samego siebie. Jest to jedna z tych książek, które idealnie współgrają wieczorem, z lampką czerwonego wina. Jest to powieść, którą chce się delektować. Na pewno wrócę jeszcze do pozostałych książek autora. Polecam!
Anja Elektra [anjaelektra.blogspot.com]
Misterna konstrukcja mandali oddana w powieści. Isabel jest w jej centrum, natomiast Tadeus Slowacki zatacza kolejne kręgi, odkrywa kolejne szczegóły, które powoli odkrywają tajemnicę. Podróżuje w odległe miejsca, przewodnikiem po każdym miejscu jest inna osoba. Czytanie "Dla Isabel. Mandala" było wspaniałym procesem zgłębiania tajemnicy kobiety, lecz nie tylko - im więcej wiadomo o Isabel, tym bardziej tajemniczą postacią staje się sam poszukujący pisarz - Slowacki. To jedna z powieści do smakowania i delektowania się. Zachwycił mnie oryginalny pomysł, podział na kręgi kojarzy się z "Boską komedią" Dantego, Isabel jednak nie jest przewodniczką po kolejnych kręgach, ale samym centrum powieści. Historia opowiedziana jest z niezwykłą lekkością, ustami kolejnych osób. Tak naprawdę jest to powieść nie tylko o kobiecie, ale także o pamięci, tajemnicy, pisaniu. Polecam każdemu, kto ma ochotę na małą ucztę literacką!
Adam