Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Dla Isabel. Mandala
Antonio Tabucchi

Bel paese

Format i cena:

książka (oprawa zintegr.)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
BEL PAESE Mistrzowie współ. liter.włoskiej
Przekład:
Joanna Ugniewska
Oprawa:
zintegrowana
Tytuł oryginalny:
PER ISABEL. UN MANDALA
ISBN:
978-83-8062-130-5
Wydanie:
1 (2017)
Data premiery tego wydania:
2017-02-28
Liczba stron:
160
Format:
144x200

Opis książki

Wielka mała powieść mistrza prozy

Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie…?

Ostatnie dzieło włoskiego mistrza, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili... Niecodzienna uczta literacka.

Antonio Tabucchi (1943-2012) – wybitny włoski pisarz, tłumaczony na całym świecie, laureat wielu prestiżowych nagród, znany w Polsce z takich mi.in. powieści, jak: Plac włoski, …twierdzi Pereira, Sny o snach, Requiem: Fantasmagoria, Indyjski nokturn, Zaginiona głowa Damascena Montiera.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (6)

Tadeus Slowacki, portugalski pisarz polskiego pochodzenia, szuka śladów po swojej przyjaciółce z dawnych lat, Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, począwszy od Lizbony za czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie, aż po Makau. Co się stało z dziewczyną? Czy śledztwo Tadeusa przyniesie oczekiwane rezultaty? I po co tak naprawdę szuka Isabel? To, co mnie najbardziej uwiodło w tej pozycji, to lekkość z jaką w główny wątek została wpleciona historia. Cała książka tak naprawdę opiera się głównie na wspomnieniach różnych osób, a ówczesna sytuacja polityczna Portugalii nie tylko jest tutaj tłem - tak naprawdę jest to bardzo ważny, spersonifikowany bohater, który ma znaczący wpływ na dalszy rozwój historii. Bohaterka najważniejsza, bez której nie byłoby całej historii - czyli tytułowa Isabel - jest ukazana jako istota tajemnicza, owiana sekretami, niezależna. Tak naprawdę nikt nie wie, co się z nią do końca stało. Z biegiem opowieści dowiadujemy się o jej życiu coraz więcej, jednak nigdy to nie jest wystarczająco. Przez to staje się jeszcze ciekawszą postacią. Całość jest pisana jednym ciągiem, bez wyraźnego dialogu, który poprzedza znak "-". Muszę przyznać, że był to ciekawy zabieg, który również zmusza czytelnika do skupienia się na lekturze. Sama miałam z nim problem może przez pierwsze 15 stron, później się przyzwyczaiłam, i przyznaję, podoba mi się. "Dla Isabel" jest to przepiękna opowieść o poszukiwaniu przeszłości, a także samego siebie. Jest to jedna z tych książek, które idealnie współgrają wieczorem, z lampką czerwonego wina. Jest to powieść, którą chce się delektować. Na pewno wrócę jeszcze do pozostałych książek autora. Polecam!
Anja Elektra [anjaelektra.blogspot.com]
Misterna konstrukcja mandali oddana w powieści. Isabel jest w jej centrum, natomiast Tadeus Slowacki zatacza kolejne kręgi, odkrywa kolejne szczegóły, które powoli odkrywają tajemnicę. Podróżuje w odległe miejsca, przewodnikiem po każdym miejscu jest inna osoba. Czytanie "Dla Isabel. Mandala" było wspaniałym procesem zgłębiania tajemnicy kobiety, lecz nie tylko - im więcej wiadomo o Isabel, tym bardziej tajemniczą postacią staje się sam poszukujący pisarz - Slowacki. To jedna z powieści do smakowania i delektowania się. Zachwycił mnie oryginalny pomysł, podział na kręgi kojarzy się z "Boską komedią" Dantego, Isabel jednak nie jest przewodniczką po kolejnych kręgach, ale samym centrum powieści. Historia opowiedziana jest z niezwykłą lekkością, ustami kolejnych osób. Tak naprawdę jest to powieść nie tylko o kobiecie, ale także o pamięci, tajemnicy, pisaniu. Polecam każdemu, kto ma ochotę na małą ucztę literacką!
Adam
Od samego początku powieść czytamy ze zmarszczonym czołem. Mamy zbyt wiele pytań. Nie wiemy dokładnie kim jest narrator, kogo szuka i dlaczego, trudno jest odgadnąć czas w jakim się znajdujemy, oraz próbujemy łączyć strzępki faktów. Wraz z kolejnymi stronami poznajemy kolejne osoby, mające przybliżyć nas do tytułowej Isabel. Tadeus próbuje odnaleźć kobietę na podstawie wspomnień innych ludzi. Płynnie przechodzi do kolejnych postaci, mając nadzieję, że te przybliżą go choć odrobinę do upragnionego celu, dzięki czemu los rzuca go po całym świecie. Zagłębiając się coraz dalej nie można zacząć zadawać sobie pytań: kim byli dla siebie Tadeus i Isabel, dlaczego mężczyzna zaczyna szukać jej dopiero po wielu latach i najważniejsze - czy ją znajdzie. Powieść napisana jest w ciekawy sposób. Narrator mówi zarówno za siebie i za postaci napotkane na swojej drodze. Cała książka jest dość oszczędna w opisy miejsc i osób, dlatego czyta się ją szybko i coraz głębiej zapadamy się w akcję. Wraz z bohaterem próbujemy rozwikłać zagadki - z tym że my mamy ich jeszcze więcej niż on. Książka od samego początku była dla mnie niewiadomą - niewiele mówi nam tytuł, okładka, a nawet pierwsze strony, dlatego biorąc ją do ręki nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Pomyślałam - spróbuję, może mnie zaciekawi - po czym jednym haustem przewertowałam sześćdziesiąt stron. Polecam ją każdemu, kto lubi czasami pogłówkować. I jak w pięknej mandali, zagłębiamy się coraz głębiej, odkrywając ich historię.
Księżycova - Milena Marchlewska