Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Dziedzictwo popiołów.Historia CIA
Tim Weiner

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
LEGACY OF ASHES. THE HISTORY OF THE CIA
ISBN:
978-83-7510-193-5
Wydanie:
5 (2016)
Data premiery tego wydania:
2012-10-02
Liczba stron:
716
Format:
150x225

Opis książki

Dokumenty ukazujące niepowodzenia CIA ukazane przez laureata Nagrody Pulitzera Tima Weinera

Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej – jak to nazwał prezydent Eisehower – „dziedzictwo popiołów”.

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi nas od powstania CIA w latach czterdziestych, przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie, niż ją zastali, a wreszcie – jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

Weiner łączy w tej książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów… Pasjonująca lektura.

Fascynująca, napawająca strachem książka. Przykuwająca uwagę opowieść, a zarazem ostrzeżenie. Ameryka musi się nauczyć – i chcieć – poznawać świat, by móc stawić mu czoło. - Walter Isaacson, „Time”
Książka na czasie, świetna w lekturze, bardzo krytyczna wobec CIA. - Mark Bowden, autor „Black Hawk Down”
Mieszanka wybuchowa źródeł historycznych, solidnego dziennikarstwa i wiele mówiących anegdot. - Ted Gup, „Time”, autor „Nation of Secrets”
Najlepsza książka o tajnych operacjach CIA, jaką kiedykolwiek czytałem. - Edward J. Epstein, „The Wall Street Journal”
Dziedzictwo popiołów powinien przeczytać każdy kandydat na prezydenta. - „The Boston Globe”

Tim Weiner,reporter „The New York Timesa”, od lat zajmuje się amerykańskim wy­wiadem. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Dom Wydawniczy REBIS wydał jego nagrodzone National Book Award Dziedzictwo popiołów. Historia CIA oraz książkę Wrogowie. Historia FBI..

Photo by: (© Dominique Nabokov )

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)