Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Euforia
Lily King

Format i cena:

książka (oprawa zintegr.)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Salamandra
Przekład:
Ewa Ledóchowicz
Oprawa:
zintegrowana
Tytuł oryginalny:
Euphoria
ISBN:
978-83-7818-863-6
Wydanie:
1 (2016)
Data premiery tego wydania:
2016-04-26
Liczba stron:
320
Format:
135x215

Opis książki

Międzynarodowy bestseller! Laureatka prestiżowej nagrody  KIRKUS PRIZE! Jedna z 10 najlepszych książek roku 2014 - The New York Times Book Review

Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów – Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia – osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności – siebie.

Euforia plasuje się w rzędzie obok dzieł Conrada i Barbary Kingslover: bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego. Czytelnik otrzymuje książkę intensywnie pobudzającą intelektualnie, głęboko poruszającą w uniwersalnym sensie.

Powieść Lily King znajduje się na liście amazon.com 100 najczęściej czytanych książek roku 2014.

Lily King jest autorką kilku powieści: The Pleasing Hour (nagrodzona Barnes & Noble Discover Award oraz, jako jedna z 25, wyróżniona przez “New York Times” tytułem Notable Book), The English Teacher (laureatka Maine Fiction Award), Father of the Rain (tytuł Najlepszej Książki Roku oraz laureatka New England Book Award for Fiction w 2010 r.). Powieść Euforia jest zwycięzcą najsłynniejszej literackiej nagrody w USA, The Kirkus Prize, w roku 2014, oraz została uznana przez „New York Times Book Review” za jedną z 10 najlepszych książek tegoż roku. Książkę przetłumaczono na wiele języków, jest też w toku produkcja filmu fabularnego opartego na jej akcji. Lilly King mieszka z rodziną w USA, w stanie Maine.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (2)

(...) obraz ludzi zmagających się z ich własnym skomplikowanym duchowym wnętrzem. Więcej esensja.pl

"Euforia" to książka wyróżniająca się wśrod innych na księgarskich półkach, o oryginalnej tematyce i przyciagającej wzrok okładce. Lily King przenosi nas w czasie w lata 30-te XX wieku do egzotycznej Nowej Gwinei. Poznajemy tam trójkę młodych antropologów - małżeństwo Nell Stone i Fenna Schuylera oraz Andrew Banksona. Bohaterowie powieści są odpowiednikami prawdziwych postaci - Margaret Mead, Reo Fortune oraz Gregory'ego Batesona, którzy spędzili kilka miesięcy w 1933 roku na rzeką Sepik, gdzie zajmowali się badaniami tamtejszych plemiona w ich naturalnym środowisku. To oni stali się natchnieniem i inspiracją dla Lily King i na podstawie prawdziwych wydarzeń z ich życia powstała "Euforia". Powieść jest świetnie napisana, lekko i dowcipnie. Ma specyficzny klimat - pełen egzotyki i erotyzmu. Bowiem w egzotycznych plenerach i dzikich odstępach Nowej Gwinei, wśród lokalnych plemion, rozwija się specyficzny, romantyczny trójkąt obejmujący głównych bohaterów. Andrew Bankson samotnie badał plemię Kiona, długo żył w izolacji od cywilizowanego świata i zmagał się ze swoimi prywatnymi problemami, co doprowadziło go do samobójczych myśli. Przypadkiem natrafił na małżenstwo, które zajmowało się podobnymi badaniami i odtąd stali się nierozłączni. Stworzyli niezwykły trójkąt, związek pełen emocji i namiętności. "Euforia" przemawia do wyobraźni czytelnika i porywa go w niezwykle egzotyczne plenery. Autorka stosuje bardzo sugestywny i plastyczny przekaz - mamy wrażenie, że sami uczestniczymy w akcji powieści. Wszechogarnia nas gorąco, wilgoć, specyficzny zapach dżungli i wszelkie robactwo. Brrr.... Bohaterowie zmagają się z trudami życia w dżungli, z własnymi uczuciami i cielesnością. W powieści mamy do czynienia ze zderzeniem teorii i wiedzy antropologicznej z prawdziwym życiem w dżungli, ale również z zawodowymi ambicjami i zazdrością antropologów względem siebie. Fabułę poznajemy z kilku punktów widzenia, akcja mknie jak górski potok, a finał zaskakuje i pozostawia czytelnika w stanie refleksji. Powieść jest bardzo specyficzna i na pewno na długo pozostawi swój ślad w umysłach czytelników. http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2016/04/euforia-lily-king.html
Anna Ciesielska