Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Front zachodni 1914-1916. Historia pierwszej wojny światowej
Michael S. Neiberg

Historia I wojny światowej |1

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Norbert Radomski
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
The History of World War I
ISBN:
978-83-7510-475-2
Wydanie:
1 (2010)
Data premiery tego wydania:
2010-08-17
Liczba stron:
224
Format:
130x207

Opis książki

Całościowy obraz przebiegu walk  podczas I wojny światowej na froncie zachodnim

Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie zachodnim w pierwszych latach I wojny światowej, od początkowych strzałów po zakończenie ofensywy nad Sommą w 1916 roku.

Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron.

Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Mons i pierwszej bitwy nad Marną po Verdun i Sommę.

Barwny opis podejmowanych przez wojska francuskie i brytyjskie prób powstrzymania niemieckiego natarcia oraz roli oddziałów kolonialnych w walkach o wyparcie najeźdźców z terenu Francji i Belgii.

Seria „Historia I wojny światowej” to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914–1918.

Front zachodni, który ciągnął się od belgijskiego wybrzeża na północy po granicę Szwajcarii na południu, miał się okazać najważniejszym terenem walk I wojny światowej. To właśnie tam Niemcy, Francja i Wielka Brytania skoncentrowały główną część sił militarnych – i to właśnie tam, jak wielu wierzyło, wojna miała się rozstrzygnąć jeszcze przed Bożym Narodzeniem roku 1914.

Niemiecki sztab generalny zdawał sobie sprawę, jak niebezpieczne będzie prowadzenie wojny na dwóch frontach, zarówno z Francją, jak i z Rosją. Tak zrodził się „plan Schlieffena”, który przewidywał wyłączenie Francji z wojny dzięki błyskawicznemu marszowi na Paryż przez neutralną Belgię. Nadzieje Niemców na szybkie zwycięstwo na Zachodzie przekreśliła jednak ich porażka w pierwszej bitwie nad Marną. Po „wyścigu do morza”, w którym każda ze stron starała się oskrzydlić przeciwnika, front zachodni się ustabilizował, a walki przybrały postać wojny okopowej.

Rok 1915 okazał się niepomyślny dla sprzymierzonych, gdy żaden z ataków nie zdołał przebić niemieckiej linii obrony. By przełamać impas, zaplanowano na rok 1916 ofensywę z równoczesnymi operacjami przeciwko państwom centralnym na pozostałych europejskich teatrach działań wojennych.

Szeroko zakrojoną ofensywę udaremnił niemiecki szturm na twierdzę Verdun, który miał wyczerpać francuskie oddziały. W rezultacie operacja nad Sommą stała się w znacznej mierze brytyjską akcją dla odciążenia francuskich sojuszników. Rzeź brytyjskiej Nowej Armii pierwszego dnia bitwy nad Sommą stała się symbolem okrucieństwa I wojny światowej. Nim rok 1916 dobiegł końca, wiadomo już było, że żadna ze stron nie może liczyć na łatwe zwycięstwo.

Michael S. Neiberg jest profesorem historii i jednym z dyrektorów Ośrodka Studiów Wojennych i Społecznych na University of Southern Mississippi. Jest autorem i redaktorem wielu książek, artykułów i recenzji. Specjalizuje się w historii pierwszej wojny światowej i globalnym wymiarze historii wojskowej.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)