Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Galeria szaleńca
Edward Brooke-Hitching

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

79,20 zł 99,00 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
Janusz Szczepański
Oprawa:
całopapierowa
Tytuł oryginalny:
The Madman's Gallery
ISBN:
978-83-8188-584-3
Wydanie:
1 (2023)
Data premiery tego wydania:
2023-12-05
Liczba stron:
256
Format:
195x255

Opis książki

Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki

Autor entuzjastycznie przyjętej Biblioteki szaleńca (wyróżnionej nagrodami „Sunday Times Literature Book of the Year 2020”, „Radio 4 Book of the Week”, w Polsce Książka Roku 2020 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) powraca z nadzwyczajną nową kolekcją. Oto Galeria szaleńca – błyskotliwy rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziecie tu ponad sto wspaniałych dzieł wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania.

Nieznane i zapomniane skarby sąsiadują w niej ze słynnymi arcydziełami z tajemniczą historią. Są tu wizje końca świata, krzyczące rzeźby, magiczne rękopisy, niemożliwa architektura, święci o psich głowach i pierwszy w dziejach portret kanibala. Sztuka kradziona, sztuka marginesu, sztuka duchów i sztuka zemsty, malowidła tworzone na dnie morza przeplatają się ze skandalami artystycznymi, fałszerstwami i mistyfikacjami, sztuką snów i koszmarów, a także zakodowanymi obrazami wciąż czekającymi na rozszyfrowanie. Odkryjcie intrygujące elżbietańskie portrety mężczyzn w płomieniach, sekret nagiej Mony Lizy, makabryczne składniki pewnych pigmentów i historię włoskiego mnicha, który lewitował tak często, że niektórzy uznają go za patrona pasażerów samolotów.

Autor, obficie czerpiąc z efektów niezwykle wnikliwych badań i szerokiego spektrum dzieł – od prehistorycznych rysunków naskalnych do obrazów wykonanych przez sztuczną inteligencję – stworzył nadzwyczajną książkę, która nie przestaje zaskakiwać czytelnika i może być uznana za bogato ilustrowany pean na cześć nieskończonej potęgi i kreatywności ludzkiej wyobraźni.

Po prostu najlepszy prezent dla każdego mola książkowego w tym roku, a może i wszech czasów” - „Sunday Times”
Fantastyczna książka - Stephen Fry, autor m.in. Mythos. Mitów greckich w nowej interpretacji
Zapiera dech... pełna oszałamiających ilustracji - „Daily Mail”
Zdumiewające dzieło – triumf pod każdym względem - Alexander McCall Smith, autor m.in. Opowieści przy kawie, Miłość buja nad Sekwaną

Galeria szaleńca prezentuje wybór najdziwaczniejszych i najniezwyklejszych dzieł sztuki, jakie powstawały od zarania dziejów po dziś dzień, z których każde opatrzone jest własną historią. Poznajcie sekrety:

 • nagiej Mony Lizy
 • artysty malującego w morskich odmętach
 • aniołów muszkieterów z Nowego Świata
 • portretów mężczyzn w płomieniach
 • legionu wilkołaków z armii starożytnego Rzymu
 • EDWARD BROOKE-HITCHING, syn antykwariusza, jest autorem Fox Tossing, Octopus Wrestling and Other Forgotten Sports (2015) i nieuleczalnym mapofilem. Mieszka w Londynie wśród stert zakurzonych starych map i książek.

  Wasze zdjęcia

  Dodaj własne zdjęcia

  Recenzje (0)