Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Generał Stanisław Maczek
Evan McGilvray

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Man of Steel and Honour: General Stanisław Maczek
ISBN:
978-83-7818-438-6
Wydanie:
1 (2014)
Data premiery tego wydania:
2014-03-11
Liczba stron:
376
Format:
150x225

Opis książki

Fascynująca biografia wielkiego dowódcy wzbogacona licznymi cytatami z jego wspomnień Od podwody do czołga i oparta na doskonałych materiałach źródłowych

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski. - generał Stanisław Maczek

Losy gen. Stanisława Maczka odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedole, jakich doświadczyli Polacy: życie pod zaborami i udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, dramat września 1939 roku, formowanie polskich jednostek i wreszcie walka z wrogiem w Europie Zachodniej. A po wojnie największe i najboleśniejsze rozczarowanie: brak możliwości powrotu do Polski i niełatwa egzystencja w nowej ojczyźnie, która zapomniała o wojennych zasługach.

Stanisław Maczek był dowódcą wyjątkowym: jako jeden z pierwszych wykorzystywał mieszane jednostki piechoty, artylerii i jazdy; w latach 1918-1920 zasłynął uformowaniem nietypowej „brygady szturmowej”, która działała jak współczesna jednostka specjalna; w walkach we Francji w 1940 roku dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej; stojąc na czele polskiej 1. Dywizji Pancernej, walnie przyczynił się do powodzenia aliantów pod Falaise. Nigdy nie mieszał się do polityki, zawsze lojalny tylko wobec Polski. Po wojnie osiadł w Szkocji i aby utrzymać rodzinę, pracował jako… barman.

Evan McGilvray urodził się w 1961 roku w Winchester. Jest absolwentem University of London, prowadził badania na University of Bradford, doktoryzował się na University of Leeds. Od lat zgłębia historię polskiej armii i politykę polskiego rządu emigracyjnego w czasie II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście jego stosunków z rządem brytyjskim. W latach 1991-1994 McGilvray mieszkał w Polsce.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)