Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Historia igrzysk olimpijskich i MKOl. Od Aten do Londynu...
David Miller

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
przekład zbiorowy
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
ATHENS TO LONDON. THE OFFICIAL HISTORY OF THE OLYMPIC GAMES AND THE IOC
ISBN:
978-83-7510-904-7
Wydanie:
2 (2012)
Data premiery tego wydania:
2008-07-22
Liczba stron:
720
Format:
230x280

Opis książki

Spektakularna, spisana po raz pierwszy w historii oficjalna historia Igrzysk Olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Monumentalna, bogato ilustrowana, pasjonująca opowieść o wskrzeszeniu igrzysk olimpijskich przez Pierre’a de Coubertina, o często dramatycznym przebiegu  zorganizowanych do tej pory igrzysk, o działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, łącznie ze skandalem wywołanym wyborem Salt Lake City w 1998 roku oraz  kontrowersjami związanymi z wyborem Pekinu i Soczi na organizatorów igrzysk, a także o coraz skuteczniejszej walce z dopingiem.

Jest to także opowieść o najsławniejszych uczestnikach igrzysk – od Spiridona Louisa, zwycięzcy pierwszego maratonu, poprzez takich bohaterów jak Jim Thorpe, Paavo Nurmi, Sonja Henie, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zátopek, Herb Elliott, Kip Keino, Mark Spitz, Franz Klammer, Sebastian Coe i Carl Lewis, Hicham El Guerrouj i Michael Phelps, aż po bohaterów zimowych igrzysk w Vancouverze w 2010 roku.

Na potrzeby tej książki autor przeprowadził wywiady z działaczami ruchu olimpijskiego z całego świata. Szczegółowo i bez ogródek przedstawił również liczne kryzysy: nazistowskie igrzyska w 1936 roku, terrorystyczny zamach na sportowców z Izraela podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, trzy bojkoty, pojawienie się zawodowców w 1988 roku, skandale wokół dopingu Bena Johnsona i Marion Jones oraz debatę na temat najnowszych wydarzeń.

Książkę uzupełnia napisany przez Kajetana Hądzelka rozdział poświęcony historii i teraźniejszości polskiego ruchu olimpijskiego, zawierający m.in. zestawienie wszystkich polskich medalistów igrzysk olimpijskich.

Monumentalna historia nowożytnych igrzysk olimpijskich, oparta na ogromnej liczbie źródeł i dogłębnych badaniach. - „The Guardian”
Dzięki skrupulatnemu zgłębieniu tematyki Miller wydobył na światło dzienne cenne i intrygujące szczegóły. (…) Wysunął najważniejsze sprawy i najważniejszych zawodników na pierwszy plan książki, która stanie się wzorem w tej dziedzinie. - „The Times”
Fascynująca podróż poprzez historię sportowych triumfów i politycznych machinacji ruchu olimpijskiego. - „Daily Telegraph”
David Miller pracuje jako dziennikarz od ukończenia Cambridge University w 1956 roku. Był sprawozdawcą na wielu letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich oraz finałach mistrzostw świata w piłce nożnej. Jest autorem biografii Matta Busby’ego, Stanleya Matthewsa, Sebastiana Coe i Juana Antonio Samarancha. Był głównym korespondentem sportowym „The Timesa”. Obecnie pisze dla „Daily Telegraph”.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)