Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Hitler t. 1 (1889-1936) Hybris
Ian Kershaw

Hitler - Ian Kershaw |1

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Przemysław Bandel
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Hitler. 1889-1936. Hubris
ISBN:
978-83-7120-927-7
Wydanie:
7 (2017)
Data premiery tego wydania:
2017-08-22
Liczba stron:
704
Format:
150x225

Opis książki

Pierwszy tom monumentalnej, znakomicie udokumentowanej biografii Hitlera

 

Niepodważalną wartością tej pracy jest konsekwencja, z jaką budowany jest wizerunek Hitlera nie jako wcielenia jakiejś nadnaturalnej złej siły, która wtargnęła w historię z innego wymiaru, ale jako postaci całkowicie naturalnego pochodzenia – zła, bez wątpienia, ale historycznego zła. - „Publishers Weekly”

Oto trafia do rąk czytelnika polskiego książka niezwykła. Jest to pierwsza tak wyczerpująca biografia Adolfa Hitlera, uwieńczona sukcesem próba oceny osobistej roli tej postaci w całościowej analizie systemu nazistowskiego.

Nowatorska w podejściu autora jest próba wskazania, co w procesie prowadzącym do powstania Trzeciej Rzeszy i w jej tragicznej historii było dziełem Hitlera i wynikiem jego talentów i cech charakteru, a co było skutkiem strukturalnych i politycznych problemów, a także działań innych ludzi. Autor drobiazgowo i z wielką przenikliwością odtwarza warunki, które umożliwiły wyniesienie Hitlera, ukazuje jego  metamorfozę z ponurego fanatyka, „dobosza” uparcie wybijającego w monachijskich piwiarniach rytm nienawiści, w inspiratora niesławnie przegranego puczu, a w końcu w wodza ruchu, który ujarzmił naród niemiecki.

Wielkim atutem tej książki jest to, że Autor korzystał z nieznanych dotychczas źródeł, m.in. z nie publikowanych fragmentów Dzienników Goebbelsa Hitler Iana Kershawa to monumentalne, znakomicie udokumentowane dzieło, które jest i jeszcze długo pozostanie najlepszą biografią. Tom pierwszy obejmuje lata 1889-1936.

Należy wskazać na te elementy, które czynią książkę Iana Kershawa lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce nie tylko wiedzieć, jak było, ale i zrozumieć, dlaczego imię Hitlera jest – tak jak i Stalina – znamieniem i synonimem hańby Europy XX wieku. Bo choć pytanie o Hitlera było stawiane niemal od początku jego politycznej kariery, po wojnie i pod koniec wieku, to jednak dzieło Iana Kershawa jest dziełem nowym i ważnym. Książka Iana Kershawa ma wielką zaletę: ustosunkowuje się do tych interpretacji roli Hitlera, które powstały przed jej napisaniem. A trzeba mieć świadomość, że fenomen Hitlera objaśniany był bardzo rozmaicie, nie tylko wówczas, gdy Hitler żył i działał. Także historycy, którzy zajęli się nim po klęsce Trzeciej Rzeszy, nie mieli prostej odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełniła osoba Hitlera w dziejach dwudziestowiecznej Europy? - ze wstępu do wydania polskiego

Ian Kershaw jest profesorem historii współczesnej na University of Sheffield. Znany na całym świecie ze swoich prac poświęconych nazistowskim Niemcom, a zwłaszcza z niezrównanej, dwutomowej, monumentalnej biografii Adolfa Hitlera Hitler, 1889-1936. Hybris i Hitler, 1936-1945. Nemezis, wydanej w Polsce nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Amrei-Marie).

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)