Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Jak umysł zyskał jaźń
Antonio Damasio

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Nowe Horyzonty
Przekład:
Norbert Radomski
Oprawa:
broszurowa klejona
Tytuł oryginalny:
Self Comes to Mind: Constructing the Conscious Brain
ISBN:
978-83-7510-282-6
Wydanie:
1 (2011)
Data premiery tego wydania:
2011-05-24
Liczba stron:
368
Format:
150 x 225

Opis książki

Książka pióra jednego z najważniejszych neurologów , w której autor postanowił zmierzyć się z pytaniem: jak powstaje świadomość?

Jeden z najbardziej liczących się współczesnych neurobiologów poszukuje odpowiedzi na pytanie, które od wieków nurtuje filozofów, psychologów  i każdego myślącego człowieka: jak powstaje świadomość. Autor Błędu Kartezjusza i W poszukiwaniu Spinozy tym razem obala pogląd, jakoby była ona czymś odrębnym od ciała, i przedstawia nowe dowody naukowe świadczące o tym, że jest to proces biologiczny, uczucia zaś mają źródło w niemal zupełnym zespoleniu ciała i umysłu, a ich pierwsze przejawy były wytworem starego ewolucyjnie, skromnego pnia mózgu, nie zaś nowoczesnej kory mózgowej. Damasio uważa, że ludzka jaźń stanowi wyzwanie dla obojętności natury i umożliwia radykalny przełom w biegu ewolucji – homeostazę socjokulturową. Nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że u jej podłoża tkwi ugruntowana genetycznie podstawowa homeostaza, która już przed miliardami lat obecna była u prostych form życia. Jego twórcza wizja niezmordowanie wiedzie ku naturalnym wyjaśnieniom samych źródeł życia.

Antonio Damasio jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii w Dornsife College of Letters, Arts and Sciences oraz dyrektorem Brain and Creativity Institute na University of Southern California w Los Angeles. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, w 2017 roku Królewska Holenderska Akademia Nauk i Sztuki przyznała mu Medal Freuda. Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Jego książki, m.in. Błąd Kartezjusza, Tajemnica świadomości, W poszukiwaniu Spinozy oraz Jak umysł zyskał jaźń (wszystkie wydane przez REBIS), weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.

Więcej informacji na stronie internetowej www.usc.edu/bci/

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Dan Lurie).

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)