Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej
Bartosz Kruszyński

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
ISBN:
978-83-7510-671-8
Wydanie:
2 (2011)
Data premiery tego wydania:
2011-06-07
Liczba stron:
504
Format:
150 x 225

Opis książki

Społeczna historia międzywojnia wzbogacona unikatowymi fotografiami z epoki

Mundur oficerów Wojska Polskiego na ulicach międzywojennej Polski symbolizował odzyskaną  niepodległość oraz ciężką i odpowiedzialną służbę. Oficerowie byli ucieleśnieniem takich zasad, jak honor, patriotyzm, uczciwość, wysoka kultura osobista i szarmanckie zachowanie wobec kobiet. W II Rzeczypospolitej budzili ogromne zainteresowanie wśród pozostałej części społeczeństwa, stanowili obiekt westchnień przedstawicielek płci pięknej, byli pożądani zarówno jako dobra partia do zamążpójścia, jak i uczestnicy balów, rautów i przyjęć. Dla wielu młodych ludzi z mniej zamożnych warstw kariera oficerska była szansą na awans społeczny, lepszą przyszłość oraz życiową przygodę.

To książka wyjątkowa, łącząca cechy monografii naukowej, efekt wieloletnich badań autora oraz poprowadzonej z wielką pasją opowieści. Ujęto tu nie tylko zasady pragmatyki oficerskiej w omawianym okresie – autor ukazał także aspekty socjologiczne opisywanych zjawisk, analizując wiele indywidualnych karier oficerskich. Szereg barwnych epizodów odnalezionych w licznych źródłach w sposób zaskakujący ukazuje społeczną historię międzywojnia. Uzupełnienie tekstu stanowi kilkadziesiąt unikatowych fotografii ze zbiorów prywatnych, w dużej większości publikowanych po raz pierwszy.

Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej i zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego oraz książki: „To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze” – Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza (2004) oraz nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2010 r. monumentalne i unikatowe dzieło Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 – 1921. Książka ta otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla najlepszej książki lata 2010. Po dwóch latach badań w 2011 r. ukazała się kolejna książka dra Kruszyńskiego Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie - największych wojnach przełomu XX/XXI wieku (na podstawie źródeł i opracowań amerykańskich).

Źródło zdjęcia: histmag.org

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)