Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Kasztanaja
Lech Majewski

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

28,72 zł 35,90 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
Polska literatura współczesna
Oprawa:
broszurowa szyta
ISBN:
978-83-8062-272-2
Wydanie:
1 (2018)
Data premiery tego wydania:
2018-01-31
Liczba stron:
168
Format:
145x235

Opis książki

Opowieść, która posłużyła za kanwę filmu Lot świerkowej gęsi. Niemożliwe sny gónika o kasztanaowych włosach.

Kasztanaja to opowieść o niemożliwych snach. O naszym dorastaniu pod koniec lat sześćdziesiątych, w ponurym pej­zażu Katowic. Mój przyjaciel, którego nazywaliśmy Kasz­tan, bo miał rude włosy, został górnikiem. I lubił głośno marzyć o tym, żeby przez tydzień pobyć z Brigitte Bardot na Hawajach, leżeć sobie w hamaku i popijać piwo z beczki, pod palmą. Żyliśmy między dymiącymi hałdami, wśród haseł „naród z partią”, a tu, jak gdyby nigdy nic, przedsta­wiciel klasy robotniczej, po ośmiu godzinach spędzonych pod ziemią, opowiada sny o Brigitte Bardot i Simonie Templarze... Historia ta kilka lat później posłużyła za kan­wę mojego pierwszego amerykańskiego filmu Lot Świer­kowej Gęsi, gdzie producent Miloša Formana, Michael Hausman, powiedział: „Zamieńmy Katowice na Pittsburgh, a Sopot na Hollywood".

Lech Majewski

Lech Majewski  to poeta, pisarz, malarz i reżyser urodzony w Katowicach, od 1981 pracuje przede wszystkim za granicą. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, a następnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii  PWSTFTviT w Łodzi. Jego filmy, m.in.: Rycerz, Lot Świerkowej Gęsi, Więzień Rio, Ewangelia wg Harry’ego, Basquiat (scenariusz na podstawie jego książki), Pokój saren, Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich, Szklane usta, Młyn i Krzyż oraz Onirica, prezentowane były na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jerozolimie i Montrealu, zdobywając wiele nagród.
Wideoarty, fotografie i rzeźby Lecha Majewskiego pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Muzeum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja Krew Poety stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów pt. Bruegel Suite był wystawiony w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art., National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie oraz na 54. Weneckim Biennale.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)