Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Księga tęsknoty
Leonard Cohen

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
Daniel Wyszogrodzki
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Book Longing
ISBN:
978-83-8062-634-8
Wydanie:
4 (2019)
Data premiery tego wydania:
2019-10-15
Liczba stron:
260
Format:
142x222

Opis książki

Księga tęsknoty to dziesiąty i zarazem ostatni tom poetycki Leonarda Cohena. Została przetłumaczona na kilkanaście języków w tym na perski, chiński i hebrajski.

Leonard Cohen (1934?2016), kanadyjski poeta, powieściopisarz i pieśniarz.

Absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w Montrealu. Debiutował jako poeta tomem wierszy Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie, 1956), jego powieść Piękni przegrani (1966, wyd. polskie 1995) zdobyła rozgłos w wielu krajach świata. Sławę przyniosły artyście piosenki autorskie, wykonywane i nagrywane od 1967 roku, m.in. Suzanne, Bird on a Wire, Dance Me to the End of Love, Hallelujah, First We Take Manhattan, In My Secret Life.

Twórczość Leonarda Cohena spotkała się z większym entuzjazmem w Europie niż na kontynencie amerykańskim. Polska nie była wyjątkiem – znaczącą rolę w popularyzacji piosenek artysty odegrała działalność Macieja Zembatego. W 1985 roku Leonard Cohen odwiedził Polskę po raz pierwszy. Jego koncertom towarzyszyła atmosfera sensacji i stały się wydarzeniem kulturalnym dekady. Powrócił dopiero w 2007 roku jako gość Anjani, którą wspierał w promocji płyty Blue Alert. Wielkim sukcesem okazało się światowe tournée artysty zapoczątkowane w 2008 roku. Wystąpił w Polsce w latach 2008, 2010 i 2013. Przed koncertem w Warszawie 10 października 2010 roku Leonarda Cohena odwiedził prezydent Lech Wałęsa.

Poeta mieszkał w wielu miejscach: w Montrealu, na greckiej wyspie Hydra, w Nowym Jorku, Nashville, Los Angeles i w Indiach. Wiele lat spędził w klasztorze zen na Mount Baldy (Kalifornia), gdzie przybrał imię Jikan, czyli Cichy. W 1991 otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe, Order of Canada; w 2011 został laureatem prestiżowych nagród Glenna Goulda (Kanada) i Księcia Asturii (Hiszpania); w 2012 odebrał inauguracyjną nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii za „wybitne osiągnięcia w sztuce piosenki poetyckiej”. Jego świetnie przyjęta płyta You Want It Darker (2016) okazała się artystycznym pożegnaniem ze światem.

Księga tęsknoty to dziesiąty i zarazem ostatni tom poetycki Leonarda Cohena. Została przetłumaczona na kilkanaście języków w tym na perski, chiński i hebrajski.

Leonard Cohen, cieszący się uznaniem na całym świecie poeta i piosenkarz, należy do legendarnych artystów naszych czasów, a jego twórczość nie przestaje zaskakiwać. Księga tęsknoty, jego ostatni tom poezji, piosenek, prozy poetyckiej i rysunków, powstawała w ciągu dwudziestu lat w takich miejscach, jak Mount Baldy w południowej Kalifornii, Los Angeles, Montreal i Bombaj. Książka stanowi kontynuację głośnej Book of Mercy (Księgi miłosierdzia) wydanej w 1984 roku, jednak po raz pierwszy prezentuje intrygujące i zabawne ilustracje autora. Księga tęsknoty zawiera wszystkie elementy, które sprawiły, że fascynująca twórczość Leonarda Cohena zdobyła światowy rozgłos.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Rama).

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)