Klasyczna powieść science fiction wyróżniona nagrodą Hugo
Ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita i biolog, jest członkiem ziemskiej ekspedycji, która bada planetę Lithię zamieszkaną przez inteligentne gadopodobne istoty. Lithyjczycy żyją w pokoju i harmonii z naturą, bez konfliktów i przestępstw. Jednocześnie nie znają religii ani wiary w żadnej postaci.
Czy rzeczywiście może istnieć doskonałe społeczeństwo pozbawione Boga? Jak Ziemianie mają się zachować w obliczu zaawansowanej cywilizacji, która nie jest zdolna do agresji i przez całe swoje dzieje pozostawała absolutnie bezbożna? Ruiz-Sanchez usiłuje pogodzić wiedzę naukową, humanistyczne zasady i nakazy wiary, co prowadzi go ku herezji. A od wyników badań ekspedycji zależy przyszłość tak Lithyjczyków, jak i Ziemian.
Kwestia sumienia cieszy się zasłużoną sławą. (...) intelektualna, ale pełna pasji i głęboko ludzka powieść. - Greg Bear
James Blish (1921–1975) – amerykański autor science fiction. Mikrobiolog z wykształcenia, już na studiach zdecydował się na karierę pisarza. Za Kwestię sumienia otrzymał w 1959 roku nagrodę Hugo. Do 1967 roku opublikował 175 opowiadań i 27 książek, w tym cykl „Latające miasta”. W 1968 roku przeprowadził się do Anglii i utrzymywał się odtąd wyłącznie z pisania. Pracował głównie nad antologiami ze świata Star Trek. Wybrany do Galerii Sławy Science Fiction, był pionierem rozwiązań powszechnie stosowanych w SF (transmiter Diraca, pantropia), wymyślił termin „gazowy olbrzym”.