Stylistka fryzur, artystka, pionierka niezależnego biznesu. W latach transformacji jej cięcie przeobrażało Polki w istoty nowoczesne, wzmacniało w nich wolę przetrwania.
Od ćwierćwiecza jej fryzury są znakiem jakości stylu i mody w Polsce. Oglądamy je w operze, w teatrach, w filmie, na dyplomowych pokazach studentów wydziału mody warszawskiej ASP.
Jaga urodziła się w Ziemi Kłodzkiej, w pół drogi między Kłodzkiem a Nową Rudą. „Praca, praca, praca, nauka, nauka, nauka i dużo modlenia się” – tak jej siostra streszcza matczyne wychowanie. Mistyczne uniesienia Jagi przy muzyce organów w kościele Świętego Jerzego w Wojborzu przemieniły się w zachwyt nastolatki nad muzyką Depeche Mode, Velvet Underground i Duran Duran. Od pracy i nauki nie odstąpiła nigdy.
Kazimiera Szczuka – krytyczka i historyczka literatury. Uczy w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii w Warszawie, prowadzi zajęcia na gender studies i studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN i zarządu Polskiego Towarzystwa Genderowego. Autorka książek, m.in. wywiadu rzeki z prof. Marią Janion Transe, traumy i transgresje i artykułów o literaturze, filmie i sztuce. Współredaktorka i autorka Encyklopedii gender i …czterdzieści i cztery. Figury literackie. Nowy kanon