Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Legion kontra falanga
Myke Cole

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia do XIX wieku
Przekład:
Norbert Radomski
Oprawa:
całopapierowa
Tytuł oryginalny:
Legion versus Phalanx
ISBN:
978-83-8062-522-8
Wydanie:
1 (2020)
Data premiery tego wydania:
2020-08-25
Liczba stron:
352
Format:
150x225

Opis książki

Epicka walka piechoty starożytnego świata

Jak walczyły falanga i legion? Jaką stosowały taktykę, jak były uzbrojone i wyposażone? Jak przebiegało sześć bitew, w których stanęły naprzeciw siebie? Jaki wpływ na losy bitew miały polityka, wodzowie, pogoda, teren, emocje i... przypadek? I dlaczego falanga ostatecznie uległa?

To nie nudny wykład, to barwna opowieść, w której Myke Cole łączy pisarską swadę i bogate doświadczenie żołnierza z precyzją historyka. Poczujesz emocje pola bitwy, ale także przekonasz się, że starożytna historia może być fascynującą przygodą. Ta książka może być jej początkiem!

Tekst uzupełnia kilkadziesiąt kolorowych ilustracji uzbrojenia i wyposażenia, mapy oraz plany bitew.

Od czasów starożytnego Sumeru na polu bitwy niepodzielnie rządziła ciężka piechota — falanga. Uzbrojeni w włócznie, stojący ramię przy ramieniu, tarcza przy tarczy, żołnierze prezentowali wrogowi nieprzeniknioną ścianę drewna i metalu. W każdym razie było tak, dopóki na scenie dziejowej nie pojawił się rzymski legion, kwestionując ich pozycję mistrzów walk piechoty.

Skupiając się na okresie, w którym legiony ścierały się z falangą (280-168 r. p.n.e.), Myke Cole zgłębia taktykę, uzbrojenie i wyposażenie, organizację oraz szyk bojowy obu formacji. Analizując na podstawie starożytnych źródeł sześć bitew, w których stanęły naprzeciw siebie legion i falanga — pod Herakleą (280 p.n.e.), Askulum (279 p.n.e.), Benewentem (275 p.n.e.), Kynoskefalaj (197 p.n.e.), Magnezją (190 p.n.e.) i Pydną (168 p.n.e.) — wyjaśnia, jak i dlaczego rzymski legion, ze swą elastyczną organizacją, uniwersalną taktyką i żelazną dyscypliną, przyćmił niedoścignioną dotychczas hellenistyczną falangę i zdominował pola bitew starożytnego świata.

Myke Cole miał barwną i urozmaiconą karierę, obejmującą trzy tury w Iraku i udział w operacjach reagowania kryzysowego. Zaczynał od świadczenia usług wojskowych dla CIA, skąd przeszedł do federalnych służb: Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony, a następnie Biura Wywiadu Marynarki Wojennej. Był oficerem nowojorskiego oddziału Rezerwy Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, później zaś podjął pracę w wydziale cyberbezpieczeństwa nowojorskiej policji. Obecnie pracuje jako konsultant do spraw bezpieczeństwa i wywiadu w sektorze prywatnym. 

Opublikował wiele tekstów na temat historii wojskowości oraz bezpieczeństwa, jest też autorem bestsellerowych powieści militarnej science fiction i fantasy. Wystąpił również w telewizyjnym hicie sieci CBS Hunted jako członek zespołu elitarnych detektywów.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)