Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Ludzie średniowiecza
Michael Prestwich

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
Tomasz Hornowski
Oprawa:
broszurowa klejona
Tytuł oryginalny:
MEDIEVAL PEOPLE
ISBN:
978-83-7818-727-1
Wydanie:
1 (2015)
Data premiery tego wydania:
2015-10-20
Liczba stron:
288
Format:
128x197

Opis książki

Na tle szerokiej panoramy średniowiecznego świata Michael Prestwich snuje opowieść o sześćdziesięciu dziewięciu  postaciach żyjących między IX a XV wiekiem w Europie i na Bliskim Wschodzie

Strony tego eleganckiego dzieła zapełniają monarchowie, kupcy, papieże, wieśniacy i poeci, artyści i poszukiwacze przygód, święci, uczeni i żołnierze.

Twórcom imperiów, takim jak Karol Wielki, Fryderyk I Barbarossa i Czyngis-chan, autor przeciwstawia wpływowe kobiety, jak na przykład Matyldę Toskańską, Eleonorę Akwitańską i Joannę d’Arc. Wśród znaczących postaci życia duchowego epoki znaleźli się Urban II, papież, który rozpoczął krucjaty, Hildegarda z Bingen, wpływowa mniszka, Tomasz Becket, arcybiskup-męczennik, czy Dominik Guzmán, założyciel zakonu dominikanów. Fulko III  Czarny, sławny budowniczy zamków, sąsiaduje z perskim encyklopedystą Ibn Siną. James Douglas, bohater walk o niepodległość Szkocji, występuje ramię w ramię z poetą Dantem i malarzem Giottem. Ludzie średniowiecza jawią się jako postacie pełne energii, wyobraźni i odwagi — nie tylko jako mężni rycerze.

Wbrew temu, co się dziś sądzi, ludzie średniowiecza wcale nie uważali, że Ziemia jest płaska, tortury stosowali dużo rzadziej, niż to było w następnych epokach, a do ich technicznych osiągnięć można zaliczyć armaty, druk, piec do wytopu metali  i kompas. Książka pokazuje, jak żyli ci wnikliwi ludzie w epoce, która więcej miała wspólnego z inwencją i pomysłowością niż przesądami i wstecznością. Wszyscy, którzy pragną poznać prawdziwszy obraz świata często błędnie ukazywanego przez dzisiejszych popularyzatorów wiedzy i pisarzy, znajdą w niej ciekawą lekturę.

Michael Prestwich jest emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Durham. W swoim dorobku ma wiele książek, m.in. Knight (2010), Plantagenet England, 1225–1360, Armies and Warfare in the Middle Ages i English Politics in the Thirteenth Century.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)