Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Łzy mojego ojca i inne opowiadania
John Updike

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Mistrzowie literatury
Przekład:
Jerzy Kozłowski
Oprawa:
płótnopodobna z obwolutą
Tytuł oryginalny:
MY FATHER'S TEARS AND OTHER STORIES
ISBN:
978-83-7510-388-5
Wydanie:
1 (2010)
Data premiery tego wydania:
2010-05-04
Liczba stron:
336
Format:
128 x 197

Opis książki

Pożegnalny zbiór opowiadań Johna Updike’a, nostalgiczna wyprawa do jego rodzinnej Pensylwanii

W większości tych utworów autor porusza tematy jeszcze niedawno uznawane w literaturze za tabu – starość i śmierć, a bohaterami czyni tych, którzy dawno przekroczyli smugę cienia. Jeżdżą na spotkania klasowe po latach, borykają się z samotnością, nawiązują kontakty z młodzieńczymi miłościami, dopuszczają się zdrady lub tylko ją rozważają, podróżują po świecie albo wracają wspomnieniami do dzieciństwa. Opowiadania te zatem tworzą swoistą odpowiedź na pytanie: Czy Ameryka to kraj dla starych ludzi?

Wyjątkowe miejsce wśród nich zajmuje utwór Różne odmiany doświadczenia religijnego – wstrząsający komentarz autora bezpośrednio nawiązujący do wydarzeń z 11 września.

Updike, wciąż przenikliwy i wrażliwy obserwator amerykańskiej codzienności – tej zapomnianej i tej współczesnej – choć tak bardzo skupiony na doświadczeniu przemijania, w ostatnich słowach afirmuje życie: „Jeśli dobrze czytam w myślach tego starego dziwaka, wznosi toast za świat widzialny, i do diabła z tym, że wkrótce z niego zniknie”.

John Updike (1932-2009) był eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku. Updike zdobył  wiele najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award  i American  Book Award. Regularnie wymieniany był  w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Rebis opublikował w serii „Mistrzowie literatury” jego powieści Szukajcie mego oblicza i Miasteczka oraz zbiór opowiadań A potem...,  natomiast w serii z Salamandrą – Terrorystę, powieść zaliczaną do najważniejszych  dzieł literackich ostatnich lat, oraz Miesiąc niedzielCzarownice z Eastwick i Wdowy z Eastwick.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)