Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Maraton. Ryszard Grobelny w rozmowie z Michałem Kopińskim
Ryszard Grobelny, Michał Kopiński, Ryszard Grobelny i Michał Kopiński

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Biografie i powieści biograficzne
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
ISBN:
978-83-7818-628-1
Wydanie:
1 (2014)
Data premiery tego wydania:
2014-09-23
Liczba stron:
192
Format:
150x225

Opis książki

Na setki niełatwych pytań odpowiada w wywiadzie-rzece były prezydent Poznania, Ryszard Grobelny

Jak się „robiło” politykę na początku lat dziewięćdziesiątych? Co w Poznaniu jest ważniejsze: budowa tras tramwajowych i ścieżek rowerowych czy kolejnych dróg dla samochodów? Ilu polityków dzwoni do prezydenta z prośbą o zatrudnienie w urzędzie ich znajomych? Jak nie zwariować przez dziesięć lat życia z zarzutami i oskarżeniami prokuratorów? Dlaczego najważniejsza jest ta papuga, do której pozostałe mówią: Szefie? Na te – i setki innych – niełatwe pytania odpowiada w wywiadzie rzece prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Skąd wziął się w polityce? W 1990 roku 27-letni doktorant, poznaniak z krwi i kości, przyszedł na spotkanie jednego z Komitetów Obywatelskich. Choć trafił tam zupełnym przypadkiem, został, a kilka miesięcy później wszedł do Rady Miasta. Prezydentem Poznania w 1998 roku też został po trosze zbiegiem okoliczności – ówczesny szef wielkopolskiej Unii Wolności uparł się, że miastem ma rządzić ktoś z tej partii. Później już nic nie było dziełem przypadku. Ryszard Grobelny od ponad dwóch dziesięcioleci wygrywa wszystkie wybory, w których startuje. W Poznaniu i Wielkopolsce jest rozpoznawalny jak coca-cola. Jest też najbardziej znanym, obok Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Dutkiewicza, samorządowcem w Polsce.

Ryszard Grobelny to urodzony w 1963 roku w Poznaniu. Absolwent VIII LO im. Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W młodości zapalony sportowiec – piłkarz ręczny i lekkoatleta, obecnie biegacz i triathlonista. Po studiach rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, gdzie zajmował się przede wszystkim tematyką samorządu. W 1990 roku do teorii dodał praktykę – został radnym, a w 1992 roku wszedł do zarządu miasta. Wybierany na prezydenta Poznania: w 1998 roku przez radnych oraz w latach 2002, 2006 i 2010 w wyborach bezpośrednich. Od 2003 roku prezes Związku Miast Polskich. 

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Michał Nadolski).

Michał Kopiński skończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, nadal upiera się, że skończy też ekonomię. Od 2002 w mediach, m.in. jako reporter polityczny i kryminalno-sądowy „Gazety Wyborczej” oraz redaktor i szef działów w „Głosie Wielkopolskim”. Zagorzały kibic boksu i pasjonat polityki. Mieszka w Poznaniu.

Źródło zdjęcia: www.mixcloud.com

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)