Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Ocalić jeńców!
Jeremy Dronfield, Lee Trimble

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Tomasz Fiedorek
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
BEYOND THE CALL
ISBN:
978-83-7818-862-9
Wydanie:
1 (2016)
Data premiery tego wydania:
2016-04-26
Liczba stron:
368
Format:
150x225

Opis książki

„Jeden zwykły człowiek. Jedna niezwykła misja. Tysiące istnień na szali”

1945 rok. Armia Czerwona wypiera Niemców z Polski, wyzwalane są kolejne niemieckie obozy. Byłych jeńców wojennych i robotników przymusowych Sowieci uważają za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Wysyłane do Moskwy oferty pomocy w opiece nad byłymi jeńcami spotykają się z odmową. Amerykański wywiad opracowuje plan misji ratunkowej: postanawia wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która ma być przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzone zostaje kapitanowi Robertowi M. Trimble'owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej. Dowodził „Latającą Fortecą” w 35 śmiertelnie niebezpiecznych lotach bombowych. Teraz zostaje wysłany z misją, której prawdziwego celu nie ujawniono nawet jemu. Dyplomatyczny paszport nie chroni go przed siarczystym mrozem i równie chłodnym przyjęciem ze strony sowieckich władz.

Ocalić jeńców! to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z totalitarnym komunistycznym reżimem, jego tajną policją i wszechobecną paranoją. Zmagań z bezwzględnością zachodnich polityków usiłujących jeszcze „kupić” Stalina – za cenę życia niewinnych ludzi. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.

Żywa i »filmowa« historia, nieznany epizod z ostatnich dni II wojny światowej w Europie, gdy niewyobrażalne stało się faktem, gdy nasz sojusznik obrócił się przeciw nam, gdy naszych jeńców pozostawiono, by umarli, i gdy doświadczony pilot otrzymał ostatnią, wstrząsającą misję: polecieć wbrew sowieckiej potędze. - Adam Makos, autor "Rycerzy wojennego nieba"

Po części to historia odwagi i sprytu w obliczu potężnego przeciwnika, po części poruszająca i przerażająca opowieść o finalnych dniach wojny na froncie wschodnim - Randall Hansen, autor "Fire and Fury" oraz "Disobeying Hitler"

Wyjątkowa i praktycznie nieznana historia o odwadze w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa - Library Journal

Inspirująca i dobrze udokumentowana historia; losy Trimble’a pokazują, że nawet w globalnej wojnie jeden żołnierz może czynić różnicę - "Publishers Weekly"

Wspaniale opowiedziana historia niedocenionego bohatera. - "History of War Magazine"

Niezwykła historia o odważnym stawieniu czoła niesamowitemu niebezpieczeństwu. To także świadectwo miłości syna do ojca, i chęci podzielenia się jego bohaterską historią. - Jesse McIntyre III, Fort Leavenworth, Kansas, armypress.dodlive.mil

Błyskotliwie napisana opowieść o nadzwyczajnym człowieku. Oszukany przez przełożonych, znalazł się w miejscu, gdzie zewsząd czyhały na niego niebezpieczeństwa, a życie ludzkie było nic niewarte. Znajdując w sobie odwagę, o którą sam siebie nie podejrzewał, podjął się jednak zadania. To trzymająca w napięciu, zawierająca wiele nieznanych dotąd informacji, ale też głęboko poruszająca i naprawdę inspirująca książka. - Susan Ottaway, autorka książki Sisters, "Secrets and Sacrifice"
Jeremy Dronfield (ur. 1965) z wykształcenia doktor archeologii (Uniwersytet Cambridge). Angielski autor biografii i powieści, szczególnie zainteresowany historią lotnictwa z okresu II wojny światowej. W 1997 roku jego debiutancka powieść The Locust Farm stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Jest również autorem Resurrecting Salvador, Burning Blue, The Alchemist’s Apprentice oraz współautorem biografii historycznych, m.in. Moury Budberg, radzieckiej agentki nazywanej „rosyjską Matą Hari”.

Źródło zdjęcia: www.amazon.com

Lee Trimble (ur. 1950) to syn kapitana Roberta M. Trimble’a. Ukończył studia na wydziale technologii Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii i otrzymał tytuł magistra inżyniera na Stevens Institute of Technology w New Jersey. Uczestniczył w badaniach nad laserami i półprzewodnikami, jak również był autorem i recenzentem w licznych pismach naukowych i zawodowych. Ostatnio przeszedł na emeryturę i zajmuje się rehabilitacją psów.

 

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)

Multimedia (1)

Amerykanin w Polsce 1945 r. Polecamy książkę Lee Trimble "Ocalić jeńców"

Czytaj dalej...

Amerykanin w Polsce 1945 r. Polecamy książkę Lee Trimble "Ocalić jeńców"

Czytaj dalej...