Tło, REBIS
Ostatni portret Melanii, Ewa Madeyska, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Ostatni portret Melanii
Ewa Madeyska

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

24,43 zł 34,90 zł oszczędzasz 30%

e-book (EPUB, MOBI)

23,92 zł 29,90 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
Polska literatura współczesna
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN:
978-83-8062-281-4
Wydanie:
1 (2018)
Data premiery tego wydania:
2018-05-22
Liczba stron:
344
Format:
128x197

Opis książki

Pierwsza część trylogii „Ostatnie”

Artysta malarz Igor Żurek i księgowa Melania Łucka tworzą szczęśliwą parę. Mieszkają w domu nad jeziorem. W pewien sierpniowy poranek Igor budzi się i spostrzega, że Melania zniknęła. Rozpoczyna poszukiwania, które stopniowo ujawniają drugie dno ich związku. Jak się okazuje, Igor i Melania skrywają kilka mrocznych sekretów.
W zwariowanej podróży Żurkowi towarzyszy Nikola Napiecek, miłośniczka różowych skuterów, kolczyków w nosie i osobliwych opowieści.
Bohaterką książki jest również słynna pisarka Sandra Sauer. Wielbicielkami jej powieści są Melania i Nikola. Dla Igora zaś fenomen poczytnej autorki jest równie niezrozumiały jak zniknięcie Melanii.

Autorka bawi się motywami rodem z kultury masowej i stereotypowymi cechami „literatury kobiecej”. Żartobliwy styl, plejada barwnych, świetnie sportretowanych postaci i ich życiowe perypetie pokazują jednak, że powieści dla kobiet, traktowane w Ostatnim portrecie Melanii z przymrużeniem oka, mogą skłaniać czytelniczki do głębszych refleksji: jak przeżywać stratę, jak szukać siły w sobie, jak dążyć do celu.

Ewa Madeyska – pisarka, dramatopisarka, scenarzystka – za powieść Katoniela była nominowana w 2008 r. do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Collegium Civitas.
Photo by: (© Anika Nojszewska)

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (5)

Już od pierwszych stron książka intryguje i wciąga. Nie jest to książka, która powoli się rozkręca, czytelnik od razu zostaje zaciekawiony losami niebanalnych bohaterów i wciągnięty w poszukiwanie Melanii. Na samym początku dowiadujemy się o zniknięciu tytułowej Melanii, która jest bardzo intrygującą i barwną postacią, mającą dwa oblicza (a nawet więcej). Igor, partner Melanii, budzi się przy stole, zastawionym wegańskim jedzeniem, z bólem głowy i zanikami pamięci. Na dywanie widać ślady wina, co przypomina mu o imprezie, na której próbował oświadczyć się swojej dziewczynie. Bohater nie ma pojęcia, gdzie jego partnerka mogła się udać, wzywa policję, wypytuje sąsiadów, znajomych i ostatecznie, mając mało czytelne wskazówki, wyrusza odszukać Melanię. Sama podróż okazuję się dla Igora odkrywczą drogą, w głąb siebie i pozwala mu poznać oblicza kobiety… „Pół żartem, pół serio” myślę, że to powiedzenie trafnie opisują „Ostatni portret Melanii”, czyli powieść pełną inteligentnego humoru, zabawnych sytuacji, napisaną doświadczoną dłonią Ewy Madeyskiej.
kinga_k