Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Pierwsza wojna Hitlera
Thomas Weber

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Jan Szkudliński
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Hitler's First War
ISBN:
978-83-7510-678-7
Wydanie:
1 (2011)
Data premiery tego wydania:
2011-10-18
Liczba stron:
512
Format:
150 x 225

Opis książki

Thomas Weber analizuje losy oddziału młodego Hitlera i poddaje w wątpliwość wiarygodność Mein Kampf, a to wszystko by dotrzeć do motywacji jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów

Hitler, kiedy stał się osobą publiczną, głosił, że lata, które spędził na froncie zachodnim podczas pierwszej wojny światowej w pułku Lista, ukształtowały jego poglądy, postawę i całe życie.

Thomas Weber raz jeszcze przekopał materiały archiwalne, wspomnienia i korespondencję żołnierzy pułku Lista, krytycznie przeanalizował Mein Kampf i doszedł do wniosku, że o okresie uznawanym za formatywne lata Hitlera nie wiemy prawie nic pewnego. Dlatego uznał, że najlepszym sposobem na wypełnienie białej plamy w życiu dyktatora będzie spojrzenie na pułk, w którym służył, jako całość. Podążając tą ścieżką, koncentruje się na odpowiedzi na następujące fundamentalne pytania:

  • czy wojna zmieniła Hitlera i żołnierzy pułku w nazistów in spe (którzy nie musieli zostać nazistami, lecz których łatwo było nimi uczynić?
  • Czy w ogóle większość ludzi z pułku zdobyła świadomość polityczną wskutek doświadczeń wojennych i powojennych?
  • Jaką rolę odegrali żołnierze pułku i ich mityczny obraz w ustanowieniu Trzeciej Rzeszy i trwaniu hitlerowskich Niemiec?

I być może najważniejsze: jak typowy dla swego pułku był Hitler?

Poparte solidnymi badaniami rozważania autora podnoszą wiele interesujących kwestii dotyczących przekonań i postawy Hitlera podczas pierwszej wojny światowej. - Ian Kershaw, autor monumentalnej biografii „Hitler”
Thomas Weber jest historykiem. Doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykłada gościnnie na wielu uczelniach, m.in. Harvard University, Princeton i University of Chicago, na stałe zaś pracuje na University of Aberdeen. Jego pierwsza książka, Lodz Ghetto Album, zdobyła w 2004 roku Golden Light Award i w 2005 roku Infinity Award, natomiast druga, Our Friend „The Enemy”, uzyskała Duc d’Arenberg History Prize.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)