Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Pokonani.Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła
Robert Gerwarth

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Jan Szkudliński
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
The Vanquished
ISBN:
978-83-8062-211-1
Wydanie:
1 (2017)
Data premiery tego wydania:
2017-10-10
Liczba stron:
468
Format:
150x225

Opis książki

„Porażająca panorama anarchii, jaka zapanowała po pierwszej wojnie światowej, umierających imperiów i powstających państw narodowych". The Times Literary Suplement

Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla znacznej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu krajach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty.

W swej pionierskiej, opartej na bogatych źródłach pracy, Robert Gerwarth zmusza czytelnika do ponownego przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko walki na frontach, ale i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń i kolejnych walk. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało wiele niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś.

Ta wojna nie jest kresem, ale początkiem przemocy. Jest kuźnią, w której wykute zostaną nowe granice i nowe społeczności. Nowe formy wypełni krew, a władzę dzierżyć się będzie żelazną ręką. Ernst Jünger

Historia chaosu, który ogarnął cały kontynent. Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego w Europie w latach trzydziestych XX w. pokój stał się najbardziej pożądaną wartością, nawet kosztem wolności. Max Hastings, „The Sunday Times”

Boleśnie prawdziwa i intensywna… Bardzo aktualne przypomnienie, że korzenie trwającej przez wiek przemocy sięgają katastrofalnego finału wielkiej wojny. Richard Overy, „Literary Review”

Fascynująca i świetnie napisana książka, łącząca bogactwo militarnej, politycznej, kulturalnej i społecznej historii. Świetnie wykorzystuje źródła literackie i relacje świadków, by ożywić opisywane wydarzenia. Imponujący przykład niezwykle przystępnej naukowej literatury. Geoffrey Roberts, „Irish Times”

Gerwarth wspaniale pokazuje, że dla wielu pokonanych narodów i ludzi, koniec klęsk i rozlewu krwi nastąpił dopiero pod koniec 1923 r. Książka oparta na oszałamiającej ilości źródeł i literatury, odmalowuje szerokie tło wydarzeń. Prawdziwie rewolucyjne opracowanie. Brendan Simms, „The Wall Street Journal”
Robert Gerwarth jest profesorem historii najnowszej w University College w Dublinie oraz dyrektorem tamtejszego Centrum Badań nad Wojną. Studiował w Berlinie, doktorat obronił w Oxfordzie, wykładał m.in. w Harvardzie, Princeton, Paryżu, Florencji. Jest autorem biografii Reinharda Heydricha Kat Hitlera oraz książki The Bismarck Myth.
Photo by: (© Blaues Sofa )

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (1)

Lektura sama w sobie nie była uciążliwa, co doceniłem dość szybko. Autor we wstępie próbował opisać co będzie przedstawiał, ale zrobił to dość chaotycznie i dopóki nie zacznie się czytać książki dalej można wpaść w złudne wrażenie, że tak będzie całą lekturę. Gerwrth dobrze uporządkował dość szeroki zakres wiedzy i wydarzeń, dokonał klarownego podziału i zadbał o konsekwentność. Każdy rozdział to historia pewnego obszaru, a każdy kolejny wiąże się z poprzednim. Treściowo brakuje dokładniejszej historii Polski - jest wspomniana raptem w kilku zdaniach i autor nie przywiązuje do niej żadnej szczególnej roli w swojej pracy. Pozostałe treści są bardzo rzeczowe, przedstawione w nienudny sposób, ale i bez zbędnego upiększania. Po lekturze okazuje się, że pustka w głowie, którą mamy po szkole z lekcji historii zapełnia się nie jakimiś sielankowymi obrazami, ale brutalną rzeczywistością: masowe protesty, bunty, mordy, upadki dynastii, przewroty, prowokacje. Jednocześnie szaro, ale kolorowo. Potwornie i strasznie... Zazwyczaj ludzie myślą, że po wojnie jest czas pokoju, wszyscy władcy się kochają itd., a ta książka pokazuje, że jest totalnie inaczej. Ostatnia rzecz, na którą zwróciłem uwagę to ilość przypisów. W stosunku do całej książki, spis źródeł i fotografii stanowi aż 1/4 całości. W obliczu ceny, jaką proponuje wydawca za jeden egzemplarz, uważam, że nie ma specjalnie sensu aż tyle płacić za sam wykaz źródeł. Rozumiem - książka historyczna, musi być poparta dobrymi źródłami, ale tak wydawniczo nie wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Chociaż trudno to dokładnie ocenić, bo jak tu stwierdzić o tym, że wykorzystano liczne materiały nie przedstawiając ich... W ramach podsumowania: + obszerny, dokładny materiał, poparty wieloma źródłami + odpowiednio podzielony tekst + materiał dobrze uzupełniający braki szkolne - zbędna foliowa okładka - mało informacji na temat Polski Książkę oceniam na 7/10
https://ksiazkinawieczor.blogspot.com/