Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921
Bartosz Kruszyński

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

CHWILOWO NIEDOSTĘPNE

Szczegóły

Seria:
Historia
Oprawa:
całopapierowa
ISBN:
978-83-7510-612-1
Wydanie:
1 (2010)
Data premiery tego wydania:
2010-08-17
Liczba stron:
512
Format:
128 x 197

Opis książki

Unikalna relacja z udziału wojsk wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921

Udział Poznańczyków, a więc żołnierzy Wielkopolan, w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920 jest mało znany. Stąd też niewiele osób zdaje sobie sprawę, że po Powstaniu Wielkopolskim, które zakończyło się spektakularnym sukcesem, Wojsko Wielkopolskie zostało wysłane na Kresy Wschodnie, gdzie wzięło udział w wyniszczającym konflikcie, pełnym dramatycznych momentów i heroicznych czynów. Kiedy zaś Armia Czerwona była bliska zmiażdżenia polskiej niepodległości w sierpniu 1920 r., synowie Wielkopolski stanęli w pierwszej linii, broniąc zagrożonej Ojczyzny. Zatem w zamyśle autora niniejsza publikacja ma upamiętniać udział Poznańczyków – zapomnianych bohaterów – w tym konflikcie i stanowić swego rodzaju pomnik, który już od dawna powinien być wystawiony.

Ta unikatowa książka jest rezultatem żmudnych prac autora, który zgromadził i poddał interpretacji rozproszony materiał źródłowy – ponad 800 fotografii, dokumentów, wycinków prasowych, rysunków i map z epoki, zazwyczaj dotąd nieznanych. Znalazły się tutaj także współczesne fotografie artefaktów zachowanych w muzeach i zbiorach prywatnych. Całość została osadzona w wydarzeniach i ułożona w ciąg narracyjny, fascynującą opowieść o losach żołnierzy wielkopolskich podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej i zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego oraz książki: „To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze” – Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza (2004) oraz nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2010 r. monumentalne i unikatowe dzieło Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 – 1921. Książka ta otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla najlepszej książki lata 2010. Po dwóch latach badań w 2011 r. ukazała się kolejna książka dra Kruszyńskiego Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie - największych wojnach przełomu XX/XXI wieku (na podstawie źródeł i opracowań amerykańskich).

Źródło zdjęcia: histmag.org

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)