Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Rok śmierci Ricarda Reisa
José Saramago

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

CHWILOWO NIEDOSTĘPNE

Szczegóły

Seria:
Mistrzowie literatury
Przekład:
Wojciech Charchalis
Oprawa:
płótnopodobna z obwolutą
Tytuł oryginalny:
O ano da morte de Ricardo Reis
ISBN:
978-83-7510-636-7
Wydanie:
3 (2010)
Data premiery tego wydania:
2010-10-19
Liczba stron:
384
Format:
128 x 197

Opis książki

Najbardziej portugalska i jednocześnie zaskakująco uniwersalna powieść José Saramago

 

Rok śmierci Ricarda Reisa to najbardziej portugalska i jednocześnie zaskakująco uniwersalna powieść José Saramago, niewątpliwie jedna z ważniejszych w jego dorobku.

Rok 1936. Lizbona. Z pokładu statku, który przypłynął z Brazylii schodzi Ricardo Reis, lekarz i poeta, samotnik z wyboru. Po szesnastu latach emigracji powraca do ojczyzny na wieść o śmierci Fernanda Pessoa, wybitnego pisarza, myśliciela i „sumienia narodu”. Czyniąc Reisa naszym przewodnikiem po labiryncie, jakim jawi się Lizbona – dziwnie ponura, klaustrofobiczna, przytłoczona deszczem i warstwą chmur – Saramago kreśli wierny, ale i krytyczny obraz ówczesnej rzeczywistości własnego kraju i Europy oraz zbierających się nad nimi brunatnych chmur innego już rodzaju: faszyzmu, salazaryzmu, komunizmu i podszytej strachem zwykłej ludzkiej głupoty.

José Saramago (1922-2010), laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył powieścią Baltazar i Blimunda, uhonorowaną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona. Spośród jego utworów DW REBIS opublikował m.in.: Wszystkie imiona, Rok śmierci Ricarda Reisa, Kamienną tratwę, Kaina, Miasto białych kart, będące swego rodzaju kontynuacją Miasta ślepców, Ewangelię według Jezusa Chrystusa oraz Podróż słonia.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)