Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Siudmak. Chopin
Wojciech Siudmak, Irena Poniatowska

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

CHWILOWO NIEDOSTĘPNE

Szczegóły

Seria:
Historia sztuki
Przekład:
John Comber, Katarzyna Losson
Oprawa:
płótnopodobna z obwolutą
ISBN:
978-83-8188-361-0
Wydanie:
1 (2021)
Data premiery tego wydania:
2021-08-10
Liczba stron:
176
Format:
240x320

Opis książki

Niezwykły, kolekcjonerski album z rysunkami i obrazami Wojciecha Siudmaka inspirowanymi muzyką Fryderyka Chopina w opracowaniu krytycznym wybitnej muzykolożki prof. Ireny Poniatowskiej.
W muzyce Chopinowskich nokturnów mamy całą paletę odczuć — od miłości do przeczucia śmierci, rozpaczy, skargi, melancholii i żalu, który według słów samego kompozytora określał charakter jego muzyki, a zwłaszcza nokturnów. Ten świat przeżyć Chopina wyznacza już sam dobór tonacji. […] Tonacja cis-moll oznaczała np. skargę niezaspokojonej miłości, Des-dur — cierpienia i uniesienia, As-dur — śmierci, Es-dur — heroizm, miłość i modlitwę, ponieważ zawiera liczbę 3 (bemole). Następnie wyznaczają go nieoczekiwane modulacje, dysonanse, zdobnictwo melodii, kontrasty dynamiczne, wyrazowe, łączenie liryzmu i dramatyzmu, prostoty i wyrafinowania. - Wojciech Siudmak

Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu i tam ukończył szkołę podstawową. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des beaux-arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Nurt ten, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym m.in. przez S. Dalego, R. Magritte’a i G. de Chirico.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Szymon Sokół).

Prof. Irena Poniatowska, muzykolożka związana z Uniwersytetem Warszawskim, znawczyni twórczości Fryderyka Chopina. Jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Honorowym Obywatelem Miasta Duszniki i honorowym członkiem Accademia Filarmonica di Bologna. Od 2006 roku jest przewodniczącą Rady Festiwali w Dusznikach.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)