Płonące wioski i masowe egzekucje. Grabieże i gwałty. Zabójstwa niewinnych cywilów i jeńców – Ukraińców, Żydów, Białorusinów i Polaków. Nie, to nie jest komunistyczna propaganda. Niektórzy Żołnierze Wyklęci naprawdę dopuszczali się takich zbrodni.
Dla jednych „Łupaszka”, „Bury”, „Ogień” czy „Wołyniak” to wielcy narodowi bohaterowie, ale dla innych – mordercy ich bliskich. Skazy na pancerzach to pierwsza książka, która przedstawia czarne karty z epopei Żołnierzy Wyklętych.
Napisana bez przemilczeń i lukrowania rzeczywistości charakterystycznych dla części polskiej literatury historycznej. Napisana bez znieczulenia. Na jej kartach znalazły się szokujące zeznania świadków i drastyczne opisy mordów.
Piotr Zychowicz nie ma wątpliwości – Żołnierze Wyklęci walczyli z niebywałą odwagą o słuszną sprawę. Nie oznacza to jednak, że należy ukrywać przed opinią publiczną niewygodne fakty, które ich dotyczą. Historia bowiem nigdy nie jest czarno-biała…
PIOTR ZYCHOWICZ jest publicystą historycznym. Przez 13 lat zajmował się sprawami międzynarodowymi, pracując w dziale zagranicznym „Rzeczpospolitej”. Obecnie prowadzi kanał „Historia Realna” na YouTubie. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego bestseller Pakt Ribbentrop–Beck (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy w 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W Obłędzie ’44 (REBIS 2013) uznał powstanie warszawskie za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W Opcji niemieckiej (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w Pakcie Piłsudski–Lenin (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – Żydzi i Sowieci (REBIS 2016), Niemcy (REBIS 2017), Żydzi 2 (REBIS 2018), Alianci (REBIS 2021) oraz Ukraińcy (REBIS 2022) – poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych, a w 2019 r. Wołyń zdradzony, w którym postawił pytanie, czy AK spełniła swój obowiązek obrony żyjących tam rodaków. W Germanofilu (REBIS 2020) przypomniał z kolei postać Władysława Studnickiego, zwolennika sojuszu Polski z III Rzeszą, a w Nadchodzi III wojna światowa (REBIS 2021) i Wojna o Ukrainę. Wojna o świat (REBIS 2023) wraz z Jackiem Bartosiakiem zastanawiał się, jak przygotować Polskę do potencjalnej wojny z Rosją i analizował przebieg oraz konsekwencje rosyjskiej agresji.
Pakt Ribbentrop–Beck i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.