Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Spadochroniarz Hitlera
Gilberto Villahermosa

Byliśmy żołnierzami

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Mirosław P. Jabłoński
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny:
Hitler's Paratrooper
ISBN:
978-83-8062-035-3
Wydanie:
1 (2016)
Data premiery tego wydania:
2016-08-30
Liczba stron:
464
Format:
132x202

Opis książki

Życie i bitwy Rudolfa Witziga, zdobywcy fortu Eben-Emael

Biografia Rudolfa Witziga (1916–2001), oficera niemieckich sił powietrznodesantowych. Sławę zyskał już w maju 1940 roku, gdy jako młody porucznik zaplanował i poprowadził operację zdobycia fortu Eben-Emael w Belgii. To strategiczne zwycięstwo było pierwszą w historii akcją przeprowadzoną przez niemieckich strzelców spadochronowych, korzystających z szybowców desantowych i posługujących się ładunkami kumulacyjnymi. Spadochroniarze odnieśli spektakularny sukces, nagłośniony przez hitlerowską machinę propagandową. Witzig, który nigdy nie został członkiem partii nazistowskiej, walczył również m.in. na Krecie, w Afryce Północnej, w czerwcu 1944 roku we Francji, potem w krajach bałtyckich i pod koniec wojny w Holandii. Zakończył wojnę w stopniu majora. Za walki w Prusach Wschodnich w 1944 roku został odznaczony osobiście przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i jest jednym z zaledwie piętnastu spadochroniarzy, którzy otrzymali ten order.

Ci, którzy uważają, że o drugiej wojnie światowej powiedziano już wszystko, powinni przeczytać znakomitego Spadochroniarza Hitlera Villahermosy. To opowieść o Rudolfie Witzigu, niemieckim saperze spadochronowym, bardziej cenionym przez przeciwników Niemiec za męstwo i sprawność niż ktokolwiek inny z jego elitarnego bractwa żołnierzy. - Peter G. Tsouras, redaktor książek Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim i Walczyliśmy w piekle
Gilberto Villahermosa ukończył Akademię Wojskową w West Point. Studiował również stosunki międzynarodowe na wydziale nauk politycznych na Columbia University, płynnie mówi po hiszpańsku i rosyjsku. Przez 33 lata służył w wojsku amerykańskim i przeszedł w stan spoczynku w stopniu pułkownika wojsk spadochronowych. Jest autorem licznych artykułów poświęconych historii wojskowości (publikuje na łamach „Strategy & Tactics”, „World at War”, „Modern War”) oraz kilku książek, m.in. Honor and Fidelity: The 65th Infantry in Korea 1950–1953. Obecnie przygotowuje książkę o walkach niemieckich spadochroniarzy w Normandii w 1944 roku.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)