Sztuka szczęścia to efekt szeregu rozmów przeprowadzonych przez amerykańskiego psychiatrę Howarda C. Cutlera z Jego Świątobliwością Dalajlamą, zapis niezwykle interesującego dialogu ludzi dwóch różnych kręgów kulturowych.
Duchowy przywódca Tybetu koncentruje się na podstawowym celu ludzkiego życia – osiągnięciu szczęścia. Dzieli się z czytelnikami rozważaniami na temat tego, w jaki sposób osiągnął wewnętrzną równowagę. Pokazuje nam, jak możemy walczyć z depresją, gniewem, zazdrością. Mówi o współczuciu i altruizmie, analizuje sytuacje uniwersalne, takie jak śmierć, miłość, małżeństwo, wszelkiego typu relacje międzyludzkie. Podaje przykłady technik i medytacji pomocnych w osiągnięciu pożądanego stanu umysłu i użytecznych nie tylko dla buddystów.
W XXI wieku wciąż jesteśmy dalecy od odnalezienia w życiu trwałego szczęścia. Któż inny może wskazać nam drogę, jeśli nie uznany mistrz opierający się na bogatej, liczącej przeszło 2500 lat tradycji.
XIV Dalajlama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jest autorem i współautorem wielu cenionych książek. Razem z Howardem C. Cutlerem, amerykańskim pisarzem i psychiatrą, napisali – oprócz bestsellerowej Sztuki szczęścia – także Sztukę szczęścia w pracy oraz Sztukę szczęścia w trudnych czasach (wszystkie wydane przez DW REBIS).
Howard C. Cutler to amerykański pisarz i psychiatra praktykujący w Phoenix w stanie Arizona. W sposób czysto naukowy podchodzi do ludzkiego szczęścia, co zaowocowało Sztuką szczęścia, zapisem rozmów przeprowadzonych z XIV Dalajlamą. Zapraszano go do setek programów radiowych i telewizyjnych, a także przeprowadzono z nim wywiady m.in. dla „The Oprah Magazine”, „Time” i „O”.
Źródło zdjęcia: www.kripalu.org
Dalajlama Tenzin Gyatso, uznawany za inkarnację Awalokiteśwary, to przebywający od 1959 roku na emigracji przywódca Tybetańczyków, niekwestionowany autorytet moralny i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Uważany jest za wielkiego mistrza duchowej ścieżki i stawiany w jednym rzędzie z tak poważanymi postaciami, jak choćby Jan Paweł II.
Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Luca Galuzzi).