Tło, REBIS
Twierdza. Oblężenie Przemyśla, Alexander Watson, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.
Pobierz fragment : EPUB | MOBI
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Twierdza. Oblężenie Przemyśla
Alexander Watson

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

47,92 zł 59,90 zł oszczędzasz 20%

e-book (EPUB, MOBI)

39,92 zł 49,90 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Tomasz Fiedorek
Oprawa:
całopapierowa
Tytuł oryginalny:
The Fortress: The Siege of Przemysl and the Making of Europe's Bloodlands
ISBN:
978-83-8188-424-2
Wydanie:
1 (2022)
Data premiery tego wydania:
2022-03-01
Liczba stron:
416
Format:
150x225

Opis książki

Doskonale udokumentowana i barwnie napisana, zasługuje na miejsce wśród klasyki historii militarnej. - „The Times”
Książka roku „BBC History Magazine” i „Financial Times”, uhonorowana Distinguished Book Award 2021 przez Society for Military History, nominowana do Gilder Lehrman Prize for Military History i The British Army Military Book of the Year.

We wrześniu 1914 roku, zaledwie miesiąc po wybuchu pierwszej wojny światowej, armia rosyjska rozpoczęła oblężenie Przemyśla. Wieloetniczne miasto zamieniono w twierdzę, która stanowiła najważniejszy bastion broniący monarchii habsburskiej przed najazdem. Przez sześć miesięcy, odpierając szturmy i zmagając się z głodem, wielonarodowa załoga twierdzy stawiała zacięty opór, uniemożliwiając Rosjanom osiągnięcie szybkiego zwycięstwa, które pozwoliłoby wygrać całą wojnę. Miasto padło dopiero w marcu 1915 roku, co oznaczało początek okupacji, prześladowań i pierwszej brutalnej czystki antysemickiej, jakiej doświadczyła Europa Środkowo-Wschodnia w XX wieku.

Wybitny historyk Alexander Watson opowiada o najdłuższym oblężeniu Wielkiej Wojny, pokazując, w jaki sposób zwiastowała ona nadejście wojny totalnej w Europie. To najbardziej wnikliwy opis tamtej kluczowej kampanii frontu wschodniego pierwszej wojny światowej, ukazujący jej grozę i niezliczone ludzkie tragedie.

Twierdza powstała w oparciu o imponujące badania naukowe, a ponadto jest książką napisaną żywym i barwnym językiem, która z prawdziwie ludzką wrażliwością podchodzi do poruszanego w niej tematu. Przywołuje jeden z najokropniejszych epizodów tamtej straszliwej wojny, który – jak słusznie przekonuje Watson – dopiero zwiastował jeszcze większe tragedie mające nadejść potem. - David Stevenson, London School of Economics and Political Science
Ta książka to znacznie więcej niż tylko opis najdłuższego oblężenia wielkiej wojny, które przyczyniło się do powstrzymania rosyjskiego natarcia i uchroniło państwa centralne przed klęską w 1914 roku. Przy okazji bowiem ukazuje ona w mikroskali wszystko to, co było szalone, złe i niebezpieczne w monarchii austro-węgierskiej w końcowym etapie jej istnienia. […] Jest to świetnie napisana książka, która będzie doskonałą lekturą dla każdego, kto usiłuje pojąć mroczną stronę dwudziestowiecznej Europy. - Adam Zamoyski, autor 1812. Wojny z Rosją, Warszawy 1920 i Urojonego widma rewolucji
Anglojęzycznemu czytelnikowi Przemyśl jest znany głównie ze względu na wyzwanie, jakie stanowi dla niego w zakresie ortografii i wymowy. Watson jednak rozpatruje historię tego odległego miasta twierdzy Habsburgów w szerszym kontekście, od chwili, gdy dostrzeżono strategiczne znaczenie tego miejsca, przez jego rozwój, aż do momentu, gdy stało się ono punktem skupiającym w sobie aspiracje różnych imperiów i narodów. Kluczowym wydarzeniem w historii Przemyśla było wielkie oblężenie z 1914 roku, którego codzienny przebieg i długofalowe konsekwencje Watson przedstawia z werwą i przejrzystością, co czyni z tej książki lekturę obowiązkową dla wszystkich studiujących dzieje Wielkiej Wojny na Wschodzie. - Dennis E. Showalter, autor Tannenbergu 1914
[Książka Twierdza] to wspaniała historia i znakomicie napisana, chociaż tragiczna, opowieść o tamtych czasach oraz o tym, jak w warunkach oblężenia można zacząć się cofać w rozwoju. Opisy niewzruszonej próżności dowódców austro-węgierskich, ich uganiania się za spódniczkami i tupetu, kojarzą się z całkiem współczesnymi przykładami aroganckiego przekonania o własnej wyższości, imperialnej zarozumiałości oraz niebezpiecznego izolacjonizmu. - Julian Evans, „Daily Telegraph”
Alexander Watson jest wykładowcą historii w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Napisał Ring of Steel: Germany and Austria-Hungary in World War I, za którą otrzymał Wolfson History Prize i Guggenheim-Lehrman Prize in Military History, oraz Enduring the Great War, nagrodzoną Fraenkel Prize.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)