Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię
Piotr Sikora

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

43,92 zł 54,90 zł oszczędzasz 20%

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Adam Bukowski, Jacek Środa
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
Polish Few: Polish Airmen in the Battle of Britain
ISBN:
978-83-8062-530-3
Wydanie:
1 (2020)
Data premiery tego wydania:
2020-09-01
Liczba stron:
412
Format:
150x225

Opis książki

„Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność”.  gen. Hugh Dowding

Przybyli, by walczyć za wolność Anglii i swojej ojczyzny. Przybyli, by walczyć z Niemcami. Członkowie Polskich Sił Powietrznych, którzy przedostali się do Wielkiej Brytanii, by latać ramię w ramię z pilotami Royal Air Force, gdy Fighter Command stanęło w obliczu największego ze wszystkich wyzwań – bitwy o Anglię. Wielu polskich lotników dołączyło do istniejących jednostek RAF-u. Utworzyli również własne dywizjony, lecz tylko cztery z nich odbywały loty bojowe podczas bitwy o Anglię: dywizjony bombowe o numerach 300 i 301 oraz dywizjony myśliwskie o numerach 302 i 303. Dywizjony 302 i 303 weszły do czynnej służby w połowie sierpnia 1940 roku w kulminacyjnym momencie bitwy, gdy brytyjskie siły były już niemal na wyczerpaniu. Gwiazda polskich dywizjonów, zaprawionych w boju z Luftwaffe podczas kampanii wrześniowej oraz wojny we Francji, szybko rozbłysła. W bitwie o Anglię wzięło udział 145 polskich pilotów, największa wówczas grupa obcokrajowców w brytyjskim lotnictwie myśliwskim. Sam Winston Churchill pochwalił dokonania „tych niewielu” – pochodzących z wielu krajów lotników, którzy bronili Wielkiej Brytanii.
Piotr Sikora jest badaczem lotnictwa, historykiem i autorem książek specjalizującym się w historii Polskich Sił Powietrznych w okresie od 1918 do 1946 roku. Szczególnie interesują go dokonania polskich pilotów podczas drugiej wojny światowej. Mieszka w hrabstwie Berkshire w Wielkiej Brytanii. Kilka jego książek wydano w Polsce, m.in. Asy polskiego lotnictwa, Bitwy polskiego lotnictwa: 1918–1945 oraz Polskie skrzydła nad Irlandią. Pisuje również artykuły o tematyce historycznej dla czołowych polskich czasopism poświęconych lotnictwu i jest członkiem Polish Air Force Memorial Committee w bazie w Northolt.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)