Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Wielki Gatsby
F. Scott Fitzgerald

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Mistrzowie literatury
Przekład:
Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
The Great Gatsby
ISBN:
978-83-7510-558-2
Wydanie:
7 (2013)
Data premiery tego wydania:
2013-03-05
Liczba stron:
200
Format:
150x225

Opis książki

Najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda

Wielki Gatsby – najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda – w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz „straconego pokolenia”, którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej.

Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi - Jayowi Gatsby'emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza - tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do „lepszej” sfery.

Jak podzwonne brzmią najsłynniejsze chyba słowa tej powieści: „Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość”.

F. Scott Fitzgerald (1896–1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści Po tej stronie raju (1920). Później opublikował Pięknych i przeklętych (1922), Wielkiego Gatsby’ego (1925) oraz Czuła jest noc (1934), a także kilka tomów opowiadań. Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem. W jego twórczości często znajdują wyraz elementy autobiograficzne – burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm – najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące w powieści Czuła jest noc, wznowionej przez REBIS w nowym przekładzie.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)