Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Wojna w Europie
Frido von Senger und Etterlin

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Michał Górny
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
KRIEG IN EUROPA
ISBN:
978-83-7510-896-5
Wydanie:
1 (2013)
Data premiery tego wydania:
2013-05-07
Liczba stron:
472
Format:
150x225

Opis książki

Bezcenne dla pasjonatów historii i militariów wspomnienia dowódcy obrony Monte Cassino. Von Senger barwnie opisuje swoje losy na frontach II wojny światowej, ocenia przyczyny klęski III Rzeszy i przedstawia rzadko prezentowany niemiecki punkt widzenia na kampanię włoską.

Polskie wydanie specjalnym wstępem wzbogacił Matthew Parker, autor jednej z najlepszych monografii bitwy o Monte Cassino (łączny  nakład w Polsce przekroczył 45 tys. egz.).

Frido von Senger und Etterlin (1891–1963) to postać nietuzinkowa. Zdeklarowany antynazista, był zarazem jednym z najbardziej skutecznych generałów walczących pod rządami Hitlera. Pochodził z arystokratycznej, katolickiej rodziny z Badenii. Przez dwa lata studiował w Oksfordzie, gdzie narodziła się jego fascynacja Anglią.

Podczas I wojny światowej walczył w okopach, a później służył jako młody oficer w Reichswerze, gdzie początkowo skłaniał się do kawalerii. Do ataku na Francję w 1940 roku prowadził już brygadę zmotoryzowaną, wspierającą między innymi rajdy Rommla. Pod koniec 1942 roku jako dowódca 17. Dywizji Pancernej brał udział w walkach o odblokowanie wojsk niemieckich pod Stalingradem, a w 1943 roku trafił na śródziemnomorski teatr działań wojennych. Toczył walki na Sycylii, Sardynii i Korsyce, umiejętnie ewakuując niemieckie wojska, potem objął dowództwo XIV Korpusu Pancernego. Kierował obroną Monte Cassino, następnie walczył m.in. w Toskanii i na linii Gotów.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)